21.03.2019 14:58


Pozemšťan: Lidé se dívají všude kolem sebe, jen ne do zrcadla

Autor: Magdaléna Čevelová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Divadlo Bolka Polívky v dubnu uvede nové představení s názvem Pozemšťan. Herec Pavol Seriš v inscenaci satiricky pohlíží na zmatený svět, který dnešní člověk přijímá jako normu. Pochopí mimozemšťan chování lidí natolik, aby mohl natrvalo opustit svou šedivou planetu a zapadnout mezi lidi na pestrobarevné Zemi?


Brno – Inscenace Pozemšťan je kombinací fyzického stand-upu a komediální pantomimy. Premiéru bude mít 5. dubna v Divadle Bolka Polívky. Jediný herec představení, a zároveň i autor textu Pavol Seriš, řekl: ,,Mimozemšťan se objeví na Zemi jako taková nepopsaná deska, na svět pohlíží jako dítě. Zrcadlí se v něm podivné chování lidí." Režisérka Hana Mikolášková pak vysvětlila, že mimozemšťan přistál na naší planetě, aby udělal kruhy do obilí, a člověk tak měl o čem přemýšlet. ,,Dívá se na lidi individuálně, zkoumá jejich různorodost a každodennost," dodala Mikolášková. Z domova si přivezl jen malý kufr, diváci tak uvidí pouze pár rekvizit.

Pozemšťan se chce mezi lidi zařadit, Země mu přijde díky své pestrosti zajímavá. Svědčí o tom také to, že má podobu člověka. V úvodu představení říká: ,,Jako vy mám dvě ruce, dvě nohy, jedny ústa a třicet dva zubů. Musel jsem na sebe vzít lidskou podobu, protože byste se mě jinak asi báli. Když vidím, jak se bojíte lidí z jiných krajin, co byste pověděli na někoho z jiné planety?"

Seriše proslavil žánr one man show, neboli hra jednoho herce. Ten je podle něj v určitých aspektech ohraničený a v něčem naopak bohatý. Při tvorbě musí umělec zapojit své poetické myšlení, důležitou úlohu však hraje i vyjádření těla. ,,Pozemšťan mluví asi sto jazyky, vyhodnotil ale, že nejdůležitější je jazyk slovenský," poznamenal Seriš, jehož mateřským jazykem je právě slovenština. Proto bude mít představení také slovenskou premiéru, a to dva dny po té české.

Práci týmu pochválil také Bolek Polívka. ,,Pavol je geniální ve svém uchopení humoru, který přesahuje do vyšších metaforických rovin. Mám radost, že zde mohou tvořit nadaní lidé," uvedl. Na konci představení se diváci dozví pointu, kterou tvůrci samozřejmě neprozradili.

Režisérka Mikolášková pak na závěr poradila: ,,Dávejte si pozor, jak se chováte, možná se bude pan Seriš tajně dívat. A pak se možná uvidíte i vy…"

Klíčová slova: Divadlo Bolka Polívky, Pozemšťan, One man show, divadlo

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.