24.10.2016 12:47


Potřeštěný i nostalgický, přesně takový je nový Fulghume

Autor: Viktorie Pokorná | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Jméno Roberta Fulghuma zná snad každý alespoň trochu literaturou políbený jedinec. Jeho knihy jsou milé, laskavé a velmi poutavé čtení, často okořeněné jakousi potřeštěností autora. Když jsem se dozvěděla o chystaném Poprasku v sýrové uličce, nemohla jsem se dočkat nové dávky pohody, kterou mi Fulghumova kniha přinese. A musím říct, že se všechna má očekávání naprosto naplnila. 

Poprask v sýrové uličce je ideálním podzimním čtením

Když na začátku letních prázdnin vydal Robert Fulghum svou novou knihu Poprask v sýrové uličce, způsobil tím tak trochu poprask i v literárních kruzích. Celá kniha má totiž jedno obrovské specifikum. Byla vytvořena přesně pro českého čtenáře. Fulghum prostě vytáhl ze šuplíku své zatím nevydané povídky a jedno české nakladatelství mezi nimi vybralo ty, o kterých si myslelo, že se budou českému čtenáři líbit. A možná právě v tom tkví úspěch této knihy. Je takovým dárkem amerického autora jeho milovanému Česku, kterému láskyplně přezdívá Czechie.

Obsah knihy je velmi prostý. Jedná se o sbírku povídek či esejů, které jsou velmi čtivé, zábavné a přináší čtenáři možnost se v dnešním uspěchaném světe zastavit a užít si svou chvilku pohody. Tím, že na sebe povídky nijak nenavazují, si může člověk sám určit, jestli si chce s knihou jen na chvíli odfrknout v pauze na oběd nebo, což byl i můj případ, se večer zavrtat do vyhřáté postele a prostě číst a číst, dokud nezjistí, že už nemá co.

Na rozdíl od minulých Fulghumových knih je tato mnohem více autobiografická. Dává nám tak možnost nahlédnout do doby autorova dětství, dospívání, ale i do problémů stárnutí. Ačkoliv ve svém vyprávění střídá ich formu s er formou, pozornému čtenáři je jasné, že dítě křičící v uličce se sýry, mladý namyšlený kovboj kydající hnůj na statku či stařík každé ráno hledající zapadlou pilulku v koupelně je ve skutečnosti Fulghum sám. Kniha je plná nostalgie. Toho jsem si v jeho předchozích povídkách nikdy nevšimla, ale rozhodně to není na škodu. Eseje ale i přes dávku nostalgie nesklouzávají k laciné kýčovitosti, jsou spíše úsměvně dojemné.

Součástí knihy jsou i něžné ilustrace Kateřiny Sechovcové

Poměrně velkou část povídek tvoří také autorovo filosofování nad jeho novými poznatky. V knize tak najdeme část, kde uvažuje nad osudem indiánů, zamýšlí se nad funkcí žvýkačkových graffitů v Seattlu nebo popisuje boj s prostěradlem při převlékání postele. Na první pohled malichernosti se v autorově podání změní na tu nejzábavnější a nejnapínavější knihu, kterou jste kdy četli.

Někdo by možná mohl říct, že tato sbírka esejů nenese tolik moudrosti, jako jsme byli zvyklí u knih předchozích, já na to ale říkám: „A komu to vadí?“ Autor sám v první povídce knihy píše, že si potřebuje odpočinout. A stejně tak si potřebujeme odpočinout i my ostatní. Od hektického světa kolem nás, od každodenních povinností i od změn v našem životě.  A na to je Poprask v sýrové uličce ideální. Prostě milé a vtipné podzimní čtení, která vás v tomto sychravém počasí zahřeje a potěší. 

Klíčová slova: kniha, Fulghum, recenze

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.