16.04.2020 17:11


Potraviny, drogerie i léky. Senioři si mohou objednat nákup až ke dveřím

Autor: Anna Nováková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Přeplněné obchody, kde lidé nemohou dodržovat bezpečnostní rozestupy, stále hojně navštěvují i nejvíce rizikoví a chránění senioři. Městské spolky a organizace spolu s dobrovolníky přitom zdarma nabízí seniorům a potřebným dovoz nákupu až k domovním dveřím.

Seniorům nabízí pomoc s nákupem mnoho dobrovolníků. Zdroj: Pixabay

Bystřice pod Hostýnem – Nákup pro seniory, zdravotně postižené a jinak nemohoucí nabízí v Bystřici pod Hostýnem hned několik spolků a organizací. Spolu s dobrovolníky chtějí zamezit, aby lidé nejvíce ohrožení nákazou Covid-19 navštěvovali obchody a další místa, která jsou kvůli velké koncentraci lidí nejrizikovější.

„Pro seniory starší sedmdesáti let jsme zavedli ve spolupráci s místními potravinami možnost nákupů s dovozem do domu zdarma,“ uvedl ředitel Charity Bystřice pod Hostýnem Pavel Pilmajer. Objednávky Charita přijímá v pracovní dny od devíti do jedenácti hodin dopoledne. „Nákup seniorům dovezeme následující pracovní den po telefonické domluvě, kdy pracovník sdělí i cenu za nákup,“ dodal Pilmajer.

Ve spolupráci s městem nabízí službu Nákup do tašky také Turistický oddíl mládeže Pawnee. „Službu si mohou senioři z Bystřice pod Hostýnem a místních částí objednat každý den mezi půl osmou a devátou hodinou dopoledne. Spolu s nákupním seznamem nahlásí také adresu bydliště a telefonní číslo. Ještě ten den nákup doručíme v jednorázové papírové tašce ke dveřím i s účtenkou. Peníze za zboží vybereme po předání,“ popsal vedoucí oddílu Zdeněk Rolinc.

Kromě potravin lze Nákup do tašky využít i k doplnění zásob z drogerie, musí však být běžně v sortimentu supermarketů. „Nakupuje se přednostně ve dvou bystřických supermarketech. V objednávce nelze doručit alkohol a cigarety, jinak vše, co je ke koupi ve zmíněných obchodech. Podmínkou nákupu je, aby se objednané zboží vešlo do jedné nákupní tašky,“ vysvětlil starosta Bystřice pod Hostýnem Zdeněk Pánek.

Služby nákupu až ke dveřím by měly omezit návštěvy seniorů v obchodech, kde je velká koncentrace lidí a vysoká možnost nákazy koronavirem. „V jedenáct hodin dopoledne byly oba bystřické supermarkety přeplněny tak, že byl problém udržovat doporučené bezpečnostní nařízení a k mému údivu byli nakupující právě i nejvíce ohrožení senioři. Asi ještě pořád nemohou pochopit naléhavost, proč se chránit,“ popsala Bystřičanka Vladimíra Procházková.

Pro některé seniory, kterým nenakupuje rodina nebo sousedi, je však využití těchto služeb obtížné. „Šel jsem dneska do obchodu, protože žiji sám a rodina je moc daleko na to, aby mi nakoupila. Slyšel jsem v rozhlase, že město nakupuje, ale nestihl jsem si zapsat číslo a počítač nemám. Taky to mám jen deset minut od domu, tak bych jen zbytečně otravoval,“ vyjádřil se bystřický senior Zdeněk Macůrek.

Nákupy a dopravu léčiv, potravin, drogistického a hygienického zboží potřebným zajišťuje i křesťanská sportovní organizace Orel jednota Bystřice pod Hostýnem. „Službu poskytujeme seniorům, zdravotně postiženým a osobám s omezenou pohyblivostí, nevidomým a jinak nemohoucím,“ objasnil člen jednoty Marek Telička.

Nejen seniorům doveze před dveře zboží také například bystřické pekařství nebo papírnictví. „Předání je v rouškách, rukavicích a s použitím dezinfekce. Obyvatelům města doručíme sáčky do koše, alobal, lepicí pásky, pastelky, omalovánky nebo výkresy,“ vyjmenovala majitelka papírnictví Petra Lišková.

Před třemi týdny vláda vymezila pro seniory dvě hodiny na nákupy v obchodech nad pět set metrů čtverečních. Lidé starší pětašedesáti let si mohou nakupit mezi osmou a desátou hodinou ranní nebo využít bezplatných městských služeb nákupu.

Klíčová slova: senioři, koronavirus, nákup, dobrovolníci, pomoc

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.