19.05.2015 11:50


Potkani dávno nejsou jen kanálová zvířata, říká chovatelka

Autor: Humplíková Markéta | Kurz: Stisk | Kategorie: Publicistika

Zdeňka Klimková si vybrala za své mazlíčky potkany. Pravidelně se svými svěřenci jezdí na soutěže a výstavy. Má založenou chovnou stanici a počet jedinců se jí stále rozrůstá. Tito hlodavci jsou ve společnosti často odsuzováni a právě komunita chovatelů se snaží předsudky vyvrátit.

Pózující potkan Peter von Percy v přírodě. Foto: Zdeňka KlimkováOstrava – Vybrat si dnes domácího mazlíčka jistě není hračka. Lidé doma chovají kdeco – od hadů, přes pavouky až ke gekonům a podobně. Variantou je i chování potkanů. Zdeňka Klimková si je zamilovala a nepřipouští si předsudky týkající se jejich minulosti v kanálech nebo jejich údajný zápach. „Vždycky říkám, že pokud má někdo jedno zvíře a špatně se o něj stará, cítí to i sousedi. Pokud se o zvířata stará dobře, nikdo nic nepozná. Potkani tedy nemusí vůbec zapáchat,“ trvá na svém chovatelka. Zároveň dodává, že sama čistí klece přibližně jednou za deset dní.

Potkan je dnes v České republice uznávaný mazlíček stejně jako například křeček nebo morče. Zvíře lze pořídit s průkazem, kam majitelé zaznamenávají jeho genetickou linii až do třetí generace, čímž předcházejí křížení příbuzných, mohou se tak také vyvarovat přenosným genetických chorobám. „Je lepší koupit dítěti mazlíčka za několik stovek korun, který vydrží alespoň pár let, než toho, jímž se krmí hadi, a který za tři týdny z nevysvětlitelných důvodů zemře,“ konstatuje Klimková.

Podle Klimkové nejsou tato zvířata pouze na hraní, protože je možnost vycvičit si je jako psa. „Potkani jsou hraví a mazliví, přítulní a čiperní i ve dne – stejně jako psi. Existují i cvičitelské překážky, které jsou zmenšenou verzí agility pro psy. Výcvik pracuje na stejném principu jako u psů – pamlsky,“ popisuje všestrannost svých mazlíčků milovnice potkanů.

Chovatelka Zdeňka Klimková. Foto: Markéta Humplíková

Mezi typické vybavení pro chovatele patří samozřejmě klec, misky na vodu a potravu, ale vyskytuje se i několik netradičních doplňků. „Potkani mají rádi společnost svého druhu a rádi se mačkají. Oblíbenou částí klece je tedy děrovaná koule, která se nazývá sputnik. U nás chovatelů máme takové nepsané pravidlo – ať má chovatel jedinců, kolik chce, všichni se zaručeně vlezou do jednoho sputniku. Je tam sice přeplněno, visí z něj ocásky a nožičky, kdokoliv se pohne, všichni začnou pištět, ale asi je jim tam dobře,“ se smíchem popisuje zkušenosti chovatelka.

Strava těchto hlodavců je stejně pestrá jako strava lidí. Jsou to všežravci a občas si rádi pochutnají i na červech nebo malých sušených rybičkách. „Někteří chovatelé svým mazlíčkům vaří stejné jídlo jako pro sebe, jenom neochucené. Znám i extrémní případ, kdy majitelka podává potkanům hlavy vánočních kaprů. Takový obrázek už je však pro silnější povahy,“ uzavírá vyprávění Zdeňka Klimková.

Klíčová slova: potkani, chov potkanů, chovatelství, sputnik

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.