19.12.2017 13:44


Porovnání českých vánočních trhů. Liší se zejména ceny svařáku a kaštanů

Autor: Lenka Čechová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Redaktoři Stisku pro Vás připravili porovnání několika trhů v České republice. Kromě tradičných, velkých trhů například v Praze nebo Brně zavítali redaktoři i na trhy do Olomouce, Plzně nebo Jindřichova Hradce. V čem se jednotlivé trhy liší? A kolik stojí svařák nebo pečené kaštany? Odpovědi na tyto otázky se nacházejí ve speciálním vánočním článku.

Plzeňské trhy (Saskie Burešová)

Česká republika - Zbývá posledních pět dní do Vánoc. Dokoupit poslední vánoční dárky nebo nasát vánoční atmosféru mohou zájemci na řadě vánočních trhů po celé České republice. Jednotlivé trhy se přitom neliší pouze nabídkou řemeslných výrobků nebo občerstvení, ale také cenami. Zatímco v Praze nebo Plzni tak návštěvníci zaplatí za sto gramů pečených kaštanů osmdesát korun, v Olomouci si na stejném množství pochutnají ani ne za poloviční cenu. Kromě porovnání cen a nabídky trhů redaktoři Stisku zjišťovali, co stojí na trzích za vidění.

 

Strom na brněnském náměstí Svobody (Andrea Šebelová)

Brněnské trhy? Čtyři náměstí a vratné kelímky s vánočními motivy

Trhovci se svými stánky letos zabrali čtyři brněnská náměstí. Mezi tradiční místa patří náměstí Svobody, Moravské náměstí, Zelný trh a Dominikánské náměstí. Na každém z nich si návštěvník může najít to své. Krom tradičních stánků se svařákem a trdelníkem přibyly letos také občerstvovací stánky známých brněnských podniků. Jedním z nich je například stánek s cukrovinkami z cukrárny Tutti Frutti na náměstí Svobody. Na Moravském náměstí zase nabízí speciality hamburgerový podnik Pablo Escobar. Na žádném z trhů nechybí ani již tradiční a oblíbený Turbomošt se svými netradičně pojatými horkými nápoji.

 

Trhy na brněnském Zelném trhu (Andrea Šebelová)

I když se trhy mohou zdát vzájemně velmi podobné, lze mezi nimi i letos najít rozdíly. Na Zelném trhu si na své přijdou především milovníci rukodělných výrobků. Stánky s ručně vyráběnými mýdly, bloky nebo šperky zde co do počtu převažují nad prodejci jídla a pití. Budovy na Zelném trhu tvoří také příjemnou historickou kulisu. Na jídlo může návštěvník zavítat na náměstí Svobody nebo také na Dominikánské náměstí. Na něm na rozdíl od ostatních náměstí není tolik lidí a člověk si může v klidu u jídla popovídat s přáteli. Moravské náměstí láká zase na výrobky brněnských neziskovek, jejichž koupí můžou návštěvníci přispět na dobrou věc. Zajít můžete také do knižního antikvariátu nebo na koncerty.

 

Tip: Díky rozdílnému zaměření jednotlivých brněnských trhů si může každý návštěvník vybrat zrovna to, co jej nejvíce zajímá. Hlad spolehlivě zažene na Dominikánském náměstí nebo na náměstí Svobody, výrobky nakoupí na Zelném trhu a za kulturou zajde do stanů na Moravském náměstí.
Mínus: Hodně lidí znamená i hodně odpadků. Přetékající odpadkové koše můžou rychle zkazit celkový zážitek z návštěvy trhu.

Ceny:
Svařák 30 až 50 korun +50 korun vratná záloha na kelímek
Trdelník 60 korun
Pečené kaštany 100 gramů/35 korun

Staroměstské náměstí plní davy turistůTrhy na pražském Staroměstském náměstí (Jan Středa)

Jedny z největších trhů v Praze se nacházejí na Staroměstském náměstí. Trhy mohou návštěvníci navštívit až do 6. ledna, snad i kvůli opožděnému zahájení, které proběhlo až 2. prosince. Trhy oplývají krásnou výzdobou a vánočně laděnými stánky, hlavním lákadlem je však vánoční strom. Ten se rozsvěcí každou hodinu mezi 16:30 a 21:30, doprovází ho navíc světelná show s hudebním doprovodem. Na trzích bývá hodně lidí, pro milovníky osobního prostoru je lepší stavit se ve všední den.

Tip: Stromeček se odpoledne a večer rozsvěcí každou hodinu, se světelným představením a doprovodnou hudbou.
Mínus: Zejména o víkendu jsou trhy přeplněné návštěvníky a spoustou turistů.

Strom na Staroměstském náměstí (Jan Středa)

Ceny
Svařák 60-70 korun
Trdelník 60 korun
Pečené kaštany 100g/80 korun

 

 

 

 

 

Trhy v Olomouci (Tereza Navrátilová)

Olomouc – finský punč a tiché náměstí

Univerzitní město na Moravě nabízí v předvánočním shonu blahodárný odpočinek. Zdejší trhy rozmístěné na Dolním a Horním náměstí splňují vše, co by člověk od krajského města očekával. Zatímco na Dolním náměstí je stánků s pochutinami a zbožím jen poskrovnu a hlavní atrakcí je tak spíše umělé kluziště, Horní náměstí je stánky doslova našlapané. Vlněné punčochy střídají americké donuty, ruční dřevěné výrobky zase olomoucký či finský punč. Ačkoliv je rozmístění stánků velmi nepravidelné, ztratit se lze díky orientačním bodům v podobě radnice přímo uprostřed náměstí či Sloupu nejsvětější trojice jen opravdu stěží. Rozlehlé náměstí slibuje ale ještě jednu zásadní drobnost – klid. Nejezdí zde tramvaje a auto potkáte jen výjimečně.

Kolotoč na trzích v Olomouci (Tereza Navrátilová)

Tip: Specialitou olomoucké nápojové scény jsou různé druhy punčů. Olomoucký, či netradiční finský punč s ananasem a jahodami by měl ochutnat každý milovník vánočních horkých nápojů. Dostupné jsou na trzích i v přilehlých vinárnách v alkoholické či dětské verzi.

Mínus: Někdy poněkud kýčovité, například dětský kolotoč.

Ceny
Svařák 40-48 korun
Trdelník /
Pečené kaštany 0,3l za 60 korun (cca 100 g/30 korun)

Trhy na pražském náměstí Míru (Lenka Čechová)Náměstí Míru hodné svého jména

Ačkoliv trhy na pražském náměstí Míru nepatří k těm největším v metropoli, každoročně jsou velmi oblíbené zejména pro svou klidnější atmosféru. Navíc se nacházejí nedaleko stanice metra I. P. Pavlova, jsou tak snadno dostupné. Stánky se každý rok opakují, stálí návštěvníci tedy už ví, co od trhů očekávat. Navíc jsou stánky rozmístěny do čtverce okolo náměstí, což napomáhá nejen přehlednosti trhů, ale i plynulému procházení návštěvníků. Mezi tradičními výrobky jako je keramika, šperky nebo zboží z ovčí vlny jsou k nalezení i stánky s figurkami víl nebo levandulí. Stejně tak nesmí chybět občerstvení, zejména trdelník, svařák a pražené mandle. Celou vánoční atmosféru doplňuje osvětlený kostel sv. Ludmily.

Stromeček na náměstí Míru (Lenka Čechová)

Tip: Osvětlený kostel svaté Ludmily, který dokresluje atmosféru celých trhů. Hezký pohled na něj se nabízí z celých trhů. Letošní novinkou jsou stromečky ozdobené dětmi ze základních škol.
Mínus: V poslední době jsou i zde spousty turistů a návštěvníků, a to i ve všední dny.

 

Ceny
Svařák 45 korun
Trdelník 50-60 korun
Pečené kaštany /

Pohled na trhy v Plzni z výšky (Saskie Burešová)Borůvkový svařák na plzeňských trzích

Vánoční trhy na plzeňském náměstí Republiky se každý rok těší velké návštěvnosti. Stánky se rozkládají ve stínu katedrály svatého Bartoloměje. Už z dálky návštěvníky vítá velký, osvícený nápis Vánoční trh. Vzhledem k tomu, že jsou trhy v celku rozlehlé, nemusí se lidé bát mačkanic v davu. Frontám u stánků se svařákem se bohužel nelze vyhnout, nicméně obsluze to jde rychle od ruky. Stánkaři nabízejí několik příchutí svařáku, například borůvkový. Pro správnou Vánoční atmosféru samozřejmě nesmí chybět pečené kaštany a Bombardíno nebo medovina. Nabídka jídla není velká, ochutnat je možné například trdelník, bramboráky nebo zabíjačku. Velkého zájmu těch nejmenších se těší kolotoč.

 

Kolotoč na plzeňských trzích (Saskie Burešová)Tip: Do 18 hodin je přístupná věž plzeňské katedrály. Po setmění se z věže nabízí osvícené prostranství, výhled celou Plzeň a přilehlé trhy.
Mínus: Nedostatek stolků, kde by bylo možné vychutnat si v klidu náboj nebo pokrm. 

 

Ceny
Svařák 35 korun
Trdelník 60 korun
Pečené kaštany 100g/80 korun

Trhy v Jindřichově Hradci (Tereza Vlčková)Jindřichův Hradec nabízí poklidné trhy bez tlačenic

Trhy v Jindřichově Hradci se každoročně konají na náměstí Míru. Oproti trhům ve velkých městech je na trzích poměrně málo návštěvníků, což ale vánoční atmosféru nijak nenarušuje, ba naopak. Žádné tlačenice u stánků a možnost nerušeně si vychutnat nakupování nebo popíjení svařáku oceňuje mnoho místních, včetně blogerky roku Petry Vančurové.

Tip: Každoročně se na trzích objevuje chaloupka od místní firmy, která zpracovává dřevo, ve které je kromě svařeného vína a punče k dostání i mnoho nealkoholických nápojů pro děti či řidiče.
Mínus: Chybí pečené kaštany. 

Ceny
Svařák 30 korun
Trdelník 50 korun
Pečené kaštany /

 

 

 

 

 

Lenka Čechová, Saskie Burešová, Tereza Navrátilová, Jan Středa, Andrea Šebelová a Tereza Vlčková

Klíčová slova: vánoční trhy, Vánoce, tipy, svařák, pečené kaštany, trdelník, Praha, Plzeň, Brno, Olomouc, Jindřichův Hradec

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.