18.10.2017 19:22


Porotci soutěže Czech Press Photo vybrali nominace z více než sedmi tisíc snímků

Autor: Lenka Čechová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Rekordní počet zájemců se přihlásil do letošního ročníku soutěže Czech Press Photo. Porotci z několika zemí tak měli na výběr z více než sedmi tisíc snímků. Fotografie nominované v devíti kategoriích představila ve středu ředitelka soutěže Veronika Souralová. Vítězné fotografie porotci odhalí na slavnostním vyhlášení, kde zároveň ocení i Fotografii roku.

Budova Czech Photo Centre, ve které ředitelka soutěže Czech Press Photo vyhlásila nominace letošního ročníku

Praha – Nominace v hlavních kategoriích fotografické soutěže Czech Press Photo oznámila ve středu ředitelka soutěže Veronika Souralová. Členové mezinárodní poroty vybírali tři nejlepší fotografie a tři nejlepší série fotografií v každé z devíti kategorií. Kdo jednotlivá ocenění třiadvacátého ročníku soutěže vyhraje, porotci oznámí na slavnostním udílení cen 21. listopadu. Při ceremoniálu navíc obrdží jeden z fotografů cenu za Fotografii roku.

Porotci vybírali z více než sedmi tisíc fotografií od téměř pětistovky autorů. „Větší počet přihlášených fotek jsme zaznamenali už vloni, kdy se mohli zájemci poprvé přihlašovat prostřednictvím online formuláře. Letošní účast nás mile překvapila, protože byla ještě vyšší,“ uvedla ředitelka soutěže Souralová.

Jak náročné je vybrat z takového množství ty nejlepší fotografie přiblížil předseda poroty Petr Josek. „Pohled na fotografii je subjektivní záležitost, ale právě proto je práce porotce příjemná a zajímavá. Stejně jako každý rok budeme pod palbou kritiky, ale taková už soutěž Czech Press Photo je,“ shrnul Josek.

Mezi nominovanými na cenu v kategorii Každodenní život je i Jiří Královec. „Už teď mám pocit, že ostatní fotky jsou lepší. Jsem ale rád, že se moje fotka vůbec dostala do výběru,“ hodnotil mladý fotograf po vyhlášení nominací svoje šance na úspěch.

Průběh soutěže se změnil před dvěma lety. Dříve bylo slavnostní vyhlášení pouze formalitou, nominovaní předem věděli, kdo z nich vyhrál. Poslední dva roky se však jméno vítěze oznamuje až na vyhlášení. „Vloni to mělo úžasnou atmosféru, napětí bylo větší, když soutěžící nevěděli, kdo z nich vyhraje,“ uvedla ředitelka Souralová. Na vyhlášení bude navazovat výstava, která bude pro veřejnost otevřená od 22. listopadu do 30. ledna. 

Soutěž Czech Press Photo se koná od roku 1995. Na jejím vzniku se podílela česká kritička fotografíí Daniela Mrázková. Porota každý rok oceňuje nejlepší zpravodajské fotografie, které veřejnosti připomínají významné události minulého roku. Do soutěže se může přihlásit každý, kdo má trvalé bydliště v České republice, nebo na Slovensku.

Klíčová slova: Czech Press Photo, soutěž, Czech Photo Centre, Veronika Souralová, Petr Josek, Jiří Královec

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.