24.03.2016 21:08


Porodnost v Jihomoravském kraji vzrostla, nemocnice se bez nového centra neobejde

Autor: Michaela Rybová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Přestože v brněnské Fakultní nemocnici (FN) přišlo na svět loni 6127 novorozenců, tedy o sedmdesát čtyři méně než v předchozím roce, celkově se počet dětí narozených v Jihomoravském kraji zvýšil o bezmála jedno procento. Podle ředitele FN Romana Krause je pro budoucí zajištění kvalitní péče o maminky i novorozence v kraji nezbytné co nejrychlejší postavení nového porodnického centra v Bohunicích.

Brno – Stavba nového porodnického pavilonu za dvě miliardy korun v areálu brněnské bohunické nemocnice, který má vyrůst do konce roku 2019, má jasnější obrysy. Do centra by se sloučila porodnická oddělení z Obilního trhu a Bohunic. „Po osmi letech je investice konečně stoprocentně schválená a máme připravené výběrové řízení. Nová budova je nadmíru potřebná, každé zpoždění by v budoucnu mohlo ohrozit zdejší kvalitu porodnictví," řekl ředitel FN Roman Kraus.

Porodnost v Jihomoravském kraji vzrostla za poslední rok téměř o procento. Autor: Michaela Rybová

Podle něj se porodnost v Jihomoravském kraji lehce zvyšuje a bez nového pavilonu by muselo několik set rodiček jezdit jinam. Naše porodnice je naprosto přetížená, potýkáme se také s nedostatkem lékařů. Porodníci odcházejí raději do menších center, kde nejsou vystavení tak velkému tlaku,“ uvedl Kraus.

Minulý rok se v brněnské FN narodilo pětašedesát párů dvojčat a třikrát přišla na svět trojčata. Podle lékařů počet vícečetných těhotenství průběžné klesá, což je dobré znamení. „Snižování vícečetných porodů spočívá zejména v tom, že poslední dobou je snaha při asistovaném početí vkládat pouze jeden zárodek místo několika, jak tomu bylo dříve. Přirozený výskyt vícerčat v populaci je jen lehce přes jedno procento. Vše, co stoupá nad toto číslo, je vytvořeno uměle. Během pěti let bychom se chtěli dostat z nynějších dvou a půl procent alespoň na procento a půl,“ uvedl přednosta perinatologického centra Pavel Ventruba.

Brněnská nemonice se v poslední době také snaží zavést trend co největšího možného procenta přirozených porodů. „Usilujeme o omezení počtu porodů císařským řezem, protože nejsou dobré ani pro matku, ani pro dítě. Ze všech novorozenců se u nás na svět přirozenou cestou dostanou více než tři čtvrtiny,“ dodal Ventruba. Výjimku tvořily na začátku letošního února dva porody, kdy v nemocnici porodila císařským řezem žena s transplantovaným srdcem zdravou dceru a několik dní po ní další rodička v bezvědomí zdravého syna.

Přestože ředitel Kraus tvrdí, že porodnice poskytuje pacientkám vždy nejlepší možnou péči a soukromí, Dagmar Dvořáková se rozhodla porodit svou dceru raději ve Vyškově než v Brně. „Bydlím v půli cesty mezi Brnem a Vyškovem. Dlouho jsem se proto rozhodovala, kam pojedu, až mi nastanou kontrakce. Nakonec jsem zvolila vyškovskou porodnici. Do Brna jsem nejela kvůli referencím na Obilní trh od kamarádky. Byla zklamaná, že se zde rodí děti jako na běžícím páse. Moc klidu ani intimity si neužijete a navíc si připadáte, jako byste případným dlouhým porodem zdržovaly celé soukolí," řekla matka týden staré dcery Anny. Zvolila proto komornější zázemí bez stresu a spěchu. Pokud by však už v době mého porodu bylo postavené nové moderní centrum v Bohunicích, asi bych ho zkusila,“ nebránila se brněnské variantě.

Budova porodnice na Obilním trhu slouží téměř sto třicet let a historie sahá až do dob Rakouska-Uherska. Její stav se však v posledních letech výrazně zhoršil. Také druhé brněnské porodnické centrum FN v Bohunicích nepatří mezi nejmodernější, proto se už téměř deset let hovoří o potřebě nového porodnického pavilonu. Do plánů stavby ovšem před několika lety zasáhla ekonomická krize.

Klíčová slova: Brno, porodnictví, Obilní trh, Bohunice

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.