29.03.2017 09:28


Pořádání festivalu Setkání/Encounter je pro studenty skvělá příležitost, tvrdí organizátorka Frederika Halfarová

Autor: Dominika Sladká | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Festivaloví hosté zaplnili v úterý 28. března Divadelní fakultu Janáčkovy akademie múzických umění. Pořadatelé tam zahájili letošní ročník festivalu Setkání/Encounter, který pravidelně navštěvují studenti divadelních škol z celé Evropy. Hlavními organizátory přehlídky divadelních škol jsou studenti Janáčkovy akademie múzických umění v Brně.

Brno – Mezinárodní festival Setkání/Encounter se letos v Brně koná po sedmadvacáté. Studenti čtrnácti divadelních akademií z různých koutů světa od úterý 28. března do soboty 1. dubna prezentují na pěti jevištích svou tvorbu. Festival každoročně pořádají studenti ateliéru divadelního manažerství a jevištní technologie Janáčkovy akademie múzických umění. Již podruhé se na organizaci podílí také studentka Frederika Halfarová. „Na festivalu nehrají roli žádné rozdíly, takže se spolu všichni setkávají, baví a tvoří divadlo. To je na něm jedinečné,“ říká.

 

Festival pořádají studenti Janáčkovy akademie múzických umění. Na organizaci se podílí i studentka Frederika Halfarová. Foto: Dominika Sladká

Jak je možné, že se tak významná mezinárodní událost koná zrovna v Brně?

Festival v devadesátých letech založili studenti tří divadelních škol – Janáčkovy akademie múzických umění v Brně, Divadelní fakulty pražské Akademie múzických umění a Vysoké školy múzických umění v Bratislavě. Od té doby přijížděli každým rokem studenti z více a více zahraničních škol. Teď už se každého ročníku účastní dvanáct až čtrnáct škol. Členové každého organizačního týmu, kteří festival pořádali, se ho snažili různě vylepšovat. Nakonec se jim povedlo dát mu takový rozměr, jaký má dnes.

Letos se bude konat už sedmadvacátý ročník festivalu. Čemu připisujete jeho úspěch?

Ve střední Evropě nemá konkurenci. Myslím si, že každý, kdo ho zažije, uzná, že má jedinečnou atmosféru. Brno navíc není tak velké jako třeba Praha a brněnská divadla jsou blízko sebe. Lidé se díky tomu doopravdy mohou v centru Brna stále potkávat. To vytváří skvělou atmosféru. 

Jak jste se k organizaci festivalu dostala?

Festival organizují studenti Janáčkovy akademie múzických umění. Organizaci máme ve studijním plánu, je to pro nás tedy povinné. Na pořádání se podílí první až třetí ročník, přičemž třetí ročník organizaci vede. Já jsem teď ve druhém ročníku.

Co přesně máte jako organizátorka na starosti?

Loni jsem byla v sekci médií, takže jsem se starala o komunikaci s mediálními sponzory. Letos jsem v části organizačního týmu, který zajišťuje doprovodný program, to znamená různé workshopy, večírky, pouliční divadlo, off-programová divadelní představení a tak dále.

Kolik času jste přípravě věnovala?

V posledních týdnech před zahájením to bylo denně několik hodin. Museli jsme být neustále na příjmu, pořád něco řešit a finišovat přípravy. Ale hodně záleží na tom, ve které sekci organizačního týmu člověk je, každá má jiný objem práce. Celá organizace trvá déle než rok. Už před zahájením letošního ročníku jsme začali pracovat na tom příštím.

Co je pro studenty odměnou za zorganizování festivalu?

Hlavní pro nás je, že uděláme dobrý festival. Získáme za to i kredity, ale to je vedlejší věc. Ve třetím ročníku je to taky náš absolventský projekt. Všichni ale festival děláme s velkou radostí, protože vidíme, že je úspěšný a významný. Pořádání tak velké události nám dá hodně praxe do budoucna. 

Festival jste organizovala i minulý rok. Vyskytly se nějaké problémy?

Naštěstí nenastalo nic, co bychom nedokázali vyřešit. Byli jsme spokojení a všichni si festival užili. Největší problém, který jsme loni měli, bylo, že nám pár týdnu před festivalem odřekl účast lektor workshopu. Takže jsme museli na poslední chvíli shánět nového, ale to se nám nakonec podařilo.

Na kterou část doprovodného programu, na němž se podílíte, se nejvíc těšíte?

Těším se samozřejmě na všechny večírky. Na těch jsme si dali hodně záležet. Já pořádám největší večírek celého festivalu, Meeting Point Party, která se bude konat 30. března. Taky jsem zvědavá na pohybový workshop Miřenky Čechové (česká režisérka, choreografka a performerka – pozn. red.).

Kromě zahraničních studentů předvedou své divadelní představení také studenti z Brna. Kdo se podílí na představení Janáčkovy akademie múzických umění?

Hrají ho studenti čtvrtého ročníku činoherního herectví. Každý rok se vybere jedno představení, které režíruje některý z našich studentů, a to pak naši herci hrají. Pro režiséra je to skvělá zkušenost. Má jedinečnou možnost získat zpětnou vazbu od zahraničních kolegů, kteří se divadlu věnují. S představeními se sice někdy jezdí na zájezdy do zahraničí, ale když se v Brně sjede čtrnáct škol a student má možnost získat čtrnáct různých názorů, které ho mohou někam posunout, je to něco jiného.

Hosté festivalu se v úterý 28. dubna sešli před Divadelní fakultou Janáčkovy akademie múzických umění. Festival zahájili průvodem. Foto: Dominika Sladká

Stejně jako minulý rok i letos hosté zahájili festival slavnostním průvodem vedoucím od Divadelní fakulty Janáčkovy akademie múzických umění k Divadlu na Orlí. Loni si po pěti dnech plných divadelních představení a doprovodných akcí odnesli ocenění studenti z Francie, Polska, Německa a Itálie. I v letošním roce porota složená z divadelních odborníků ocení ta nejinspirativnější představení cenou Marta.

 

Frederika Halfarová je jedenadvacetiletá studentka pocházející z Hlučínska. Nyní druhým rokem studuje v ateliéru divadelního manažerství a jevištní technologie na Divadelní fakultě Janáčkovy akademie múzických umění v Brně. Ráda cestuje a kromě festivalu organizuje i kulturní akce Kavárny naživo Ostrava.

 

Více o festivalu Setkání/Encounter si lze přečíst zde.

Klíčová slova: festival, Encounter/Setkání, JAMU, studenti

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.