24.03.2015 18:21


Popelka: Dobře ustrojený hold Waltu Disneymu

Autor: Pešinová Zuzana | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Nové ztvárnění příběhu o Popelce navštěvují diváci v našich kinech již od čtvrtka. Přestože český trh nenabízí zájemcům o titulky původní znění tohoto snímku a film je dostupný pouze s dabingem, není nutné přenechat všechna místa v sálech nejmladšímu publiku.

Bylo, nebylo… v rámci trendu aktualizace klasických pohádkových příběhů a v souladu se snahou přiblížit je současnému dětskému či mládežnickému publiku se ze záplavy inovátorsky pojatých Karkulek, Sněhurek a Růženek vyloupla tradičně umouněná Popelka.

Zuzana Pešinová (foto: Lubomír Dohnal)I když se mouru na její tváři nezachytilo tolik, kolik je běžné, Popelka se ctí přijímá své předešlé literární i filmové podoby a nedrží se za každou cenu poslední módy – prostor k uplatnění svých ambicí nalezli tvůrci jinde. A tak dívka očištěná od popela umně vklouzla do svých skleněných střevíčků a s požehnáním kmotřičky víly se jala korzovat po tanečním parketu ve skutečně objemné róbě. Při cestě na náš trh zanevřela na svůj rodný jazyk, což jí trochu neblaze škatulkuje do kategorie filmů pro děti. Snímek režiséra Kennetha Branagha však oslovuje také dospělé diváky, a proto není třeba shánět mladší příbuzenstvo jako záminku k návštěvě kina.

Branaghova Popelka (vlastním jménem Elka) vychází částečně z díla bratří Grimmů, výrazněji se pak opírá o kreslený film studia Disney. Divák, který viděl tuto americkou více než šedesát let starou verzi, má postaráno o zábavu navíc. Snímek neodkazuje ke svému vzoru vždy tak okázale jako v případě začlenění kouzelné kmotřičky, smečky myší (jediných přátel Popelky) nebo stylizací kostýmů. Využívá k tomuto účelu mimo jiné také celkovou podobu některých záběrů. Na druhou stranu je možné, že příznivci středoevropského typu Popelky ztvárněné Libuší Šafránkovou budou mírně rozladění tím, jak málo svou oblíbenou pohádku poznávají. (Snad je upokojí alespoň scéna, ve které hlavní hrdinka zachraňuje před princem jelena.)

Netradičně, i když ne v rozporu s literární předlohou, vstupuje divák do příběhu již ve chvíli, kdy je Elka členem celé a šťastné rodiny. Úvodní pasáž nutná k vymezení výchozího stavu věcí vyznívá trochu pateticky, takže hrozí, že nedokáže diváka dostatečně vtáhnout. Teprve, když se vyprávění přehoupne přes dva pohřby a jednu svatbu, dostane se k jádru věci – k Popelčiným útrapám s macechou a nevlastními sestrami a také k jejímu sblížení s princem. Film v tu dobu konečně poskytne divákům to, co očekávají, a začne bavit.

Aktualizace příběhu je minimální, nenásilná, díky čemuž si Popelka zachovává punc klasického pohádkového příběhu. Je pochopitelné, proč již Popelčina matka nedoporučuje své dceři, aby byla zbožná (jako u Grimmů), ale nabádá jí k odvaze, což je pro dnešní mladé slečny jistě užitečnější rada do života.

Největší zážitek přinášejí velmi povedené kostýmy inspirované oděvy kreslených postav Walta Disneyho. V této souvislosti je příjemnou složkou filmu pečlivě nastrojená macecha v podání Cate Blanchett, která připomíná méně šílené a o dost sofistikovanější vydání módní návrhářky Cruelly de Vil známé z příběhů o dalmatinech. Herečka Cate Blanchett navíc svým skvělým vystupováním zastiňuje i ústřední dvojici snímku.

Popelka a princ vytvářejí pohádkově naivní základ, díky němuž je film líbivý a příjemně oddechový. Jejich vřelost je skoro nakažlivá, takže ve chvíli, kdy divák skousne místy nepovedený dabing, jemuž se v rámci české distribuce nelze naneštěstí vyhnout, je těžké mít větší výhrady. A když Elka o půlnoci vysvětluje s rozpačitým úsměvem svůj odchod slovy „ještěrky, dýně, myšky…“, člověk má nutkání účastně dodat „a houbičky“, ve snaze přimět prince, aby pochopil, že v tomto případě nejde o příznak nenávratné ztráty rozumu, ale že zde pravděpodobně hraje roli dočasný vliv halucinogenních látek. Naštěstí vše nakonec dopadne šťastně (a navěky).

Klíčová slova: Popelka, Branagh, recenze, film

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.