04.10.2019 22:14


Pomocí QR kódů se návštěvníci hřbitovů v Brně dozvědí více informací o pochovaných

Autor: Filip Brychta | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Na brněnských hřbitovech je nově k dispozici možnost vyhledat si pomocí QR kódů informace o pohřbených. Stačí vyfotit kód chytrým telefonem a uživateli se zobrazí informace o osobnosti, které náhrobek patří. Na brněnských hřbitovech se nyní nachází 171 čestných hrobů. Město chce do projektu přidávat i hroby, které nejsou prohlášené za čestné.

První náměstek primátorky Petr Hladík zkouší funkčnost

Brno – Na brněnských hrobech významných osobností přibyly cedulky obsahující QR kód. „K čestným hrobům jsme nainstalovali cedulky s QR kódy. Chytrým zařízením návštěvník načte kód a následně se mu otevře stránka se životopisem na Encyklopedii dějin města Brna,“ popsal první náměstek primátorky Petr Hladík. Cedulky s QR kódy najdeme například na pražských hřbitovech, kde jsou již od roku 2015. „Uvidíme, jak se nápad ujme. Rádi bychom jej rozšířili i o další osobnosti, jejichž hroby nejsou prohlášené za čestné,“ dodal Hladík. Zájemci si mohou nechat vyrobit vlastní QR kód u tuzemské firmy.

„Přijde mi to dost futuristické, ale na druhou stranu je to rozhodně zajímavý nápad jak zasvětit i mladé lidi do historie,“ řekla redakci Brňanka Daniela Žílová. QR kódy jsou v dnešní době hojně využívané. Lze je najít prakticky na všem. „QR kódy jsou určitě aktuální, lepší řešení může být NFC, které jsou flexibilnější, ale nemají ještě takovou podporu,“ vysvětlil student magisterského studia Fakulty informatiky Tomáš Jadrný. NFC je zkratka pro „Near Field Communication“ a tato technologie umožňuje elektronickým zařízením bezdrátově komunikovat mezi sebou na krátké vzdálenosti. „Na hřbitov jsou QR kódy vhodnější,“ myslí si Jadrný.

Nápad na připojení QR kódů k hrobům se zrodil v hlavě ředitelky Správy hřbitovů města Brna Aleny Říhové. „Brněnský ústřední hřbitov je největší v naší zemi a je na něm pochovaná řada významných a slavných osobností,“ řekla Říhová. Ústřední hřbitov v Brně byl zřízen v roce 1883 a disponuje přibližně osmdesáti tisíci místy k pohřbení. Jsou na něm uložené ostatky například Leoše Janáčka, Gregora Johanna Mendela, Karla Absolona nebo Bohuslava Fuchse.

Klíčová slova: Brno, hřbitov, QR kódy, NFC

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.