18.10.2020 22:18


Pomáhá, když jim vysvětlíte, že to bude v pohodě, říká dobrovolnice z PsyCare

Autor: Vojtěch Štěpán | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

S dobrovolnicí Terezou Klučkovou jsme mluvili o sdružení PsyCare, které působí zejména na festivalech, kde svým klientům pomáhá v náročných situacích po užití psychedelik. 

Dobrovolníci PsyCare v jurtěTereza Klučková je studentkou čtvrtého ročníku 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Mimo studium se věnuje i dobrovolnické činnosti ve sdružení PsyCare. „Každý klient je jiný a neexistuje jednotný postup,“ popisuje svou práci. 

Jak byste přiblížila PsyCare?

Je to služba, či spíše sdružení dobrovolníků podporované Českou psychedelickou společností. Snažíme se vytvářet bezpečný prostor pro lidi, kteří jsou pod vlivem různých psychoaktivních látek a dostanou se do nějaké nepříjemné situace, například mají bad trip (zážitek extrémní úzkosti po užití psychedelika - pozn. red.). Působíme zejména během hudebních festivalů.

Na jaké bázi funguje v PsyCare dobrovolnictví?

Jako dobrovolník se může přihlásit kdokoli. Jsou mezi námi studenti psychologie nebo medici, ale i lidé z jiných oborů. Každý dobrovolník musí projít školením, během kterého získá informace o psychoaktivních látkách a jejich rizicích. Součástí školení jsou i základy první pomoci. Mimo to se dobrovolníci učí, jak správně jednat s našimi klienty.

Kdo typicky vyhledává vaše služby?                            

Často působíme na psytrancových festivalech. Většina lidí, která naši službu na festivalu vyhledá, je pod vlivem psychoaktivní látky, jako je třeba LSD či psilocybin nebo extáze. Občas se stává, že dokonce zkombinují více těchto látek najednou. Našimi klienty jsou převážně lidé, kteří se po požití těchto látek dostanou do nějakého špatného stavu. Často pomáhá, když jim vysvětlíte, že jde jen o přechodnou zkušenost, která za určitou dobu skončí. Že to bude v pohodě.

Jak vlastně vypadá „stanoviště“ PsyCare na festivalu?

Máme jurtu, kterou si tam postavíme. Je vyzdobená mandalami a jsou v ní matrace s polštářky a dekami. Myslím, že už ten samotný prostor našim klientům pomůže. Člověk, který je například paranoidní, si tam může v klidu lehnout a dostat se z toho.

Jaká byla vaše zkušenost jako dobrovolnice na festivalu?

Na prvním festivalu jsem byla nervózní. Sice jsem za sebou měla školení, ale každý klient je jiný a neexistuje jednotný postup, který by se dal aplikovat u všech. Občas přijde člověk, který je po požití extáze dost excitovaný a chce si spíše jen popovídat. Jindy zase přijde někdo, kdo potřebuje, aby si k němu člověk sedl a byl s ním. Na festivalu máme typicky směnu po šesti hodinách, kdy na jedné směně jsou dva až čtyři dobrovolníci. Dobré je i to, že poté, co nám skončí směna, máme vždy čtyřiadvacet hodin pauzu a můžeme si tak i užít festival.

Máte nějaký zážitek, který vám během vaší dobrovolnické praxe zvlášť utkvěl v paměti?

Nevím, jestli na to dokážu dobře odpovědět. Bývají tu lidé, kterým se pod vlivem psychedelik něco stane, například spadnou z velké výšky. Kamarádi je dovedou ke zdravotníkovi, ten je vyšetří a zjistí, že jim somaticky nic není. Jsou ale psychicky traumatizovaní a hlavně vyděšení, z čehož jim začne bad trip. Lidé si k nám také chodí třeba jen popovídat. Často je to někdo, kdo má psychiatrickou diagnózu a je na festivalu, nebo lidé, kteří měli nějaký psychedelický zážitek v minulosti a chtějí si o něm promluvit. Je to pestré.

 

Klíčová slova: PsyCare, festivaly, psychedelika, dobrovolnice

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.