20.10.2020 01:10


Policisté v Bratislavě krotili výtržníky vodním dělem

Autor: Alžbeta Múcsková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Odpůrci protikoronavirových opatření protestovali v sobotu před úřadem vlády v Bratislavě. Při demonstraci se dopustili vandalismu a používali pyrotechniku. Na místě museli zasahovat policisté, kteří proti davu použili vodní dělo i slzný plyn.

Těžkooděnci zahnali demonstranty až na náměstí Svobody, ale dav se jim rozpustit nepodařilo. Foto: Alžběta MúcskováBratislava – Fotbaloví ultras fanoušci a přívrženci Ľudové strany naše Slovensko pořádali v sobotu v Bratislavě nepovolený protest.  Začali shromažďováním na Hlavním nádraží a postupovali přes město. Utábořili se před úřadem vlády, kde vykřikovali přes megafony nadávky a pokřiky směřované na premiéra Igora Matoviče. Zhruba tisíc účastníků protestovalo proti novým opatřením vlády, která byla přijata za účelem zabránění šíření koronaviru. Na akci byly přítomné i malé děti.

Na Slovensku momentálně platí nouzový stav, v němž jsou zakázány jakékoliv protesty a demonstrace. Platí též povinnost nosit roušku i venku a neshlukovat se ve vyšším počtu osob než šest.

Demonstranti se dopustili i vandalismu. Zapálené světlice házeli na areál vládních budov, vytrhávali dlažební kostky a snažili se prolomit bránu. Lezli na ni a na rozbití používali i basebalovou pálku. Těžkoodění policisté museli vytvořit bariéru mezi protestujícími a bránou. Účastníci demonstrace se snažili policisty napadnout. Házeli po nich lahve od piv a dlažební kostky, pár ran uštědřili i přítomným novinářům.

Policisté museli na rozvášněný dav použít vodní dělo i slzný plyn, a to navzdory tomu, že se v něm nacházeli nezletilí a děti. Některé protestující se podařilo zadržet. Shluk se však nedařilo rozehnat. Strážci zákona jej zatlačili na náměstí Svobody, dále od úřadu vlády, a situaci monitorovali. Policejní auta blokovala dopravu. Zraněni byli pouze dva lidé. Při velké brutalitě demonstrantů tak lze mluvit o štěstí.

Protestující se nakonec ve večerních hodinách rozešli. Policie momentálně pátrá po identitách výtržníků.

Klíčová slova: Bratislava, protest, demonstrace, koronavirus

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.