19.05.2014 18:19


Policie by měla stíhat i malé zločiny, říká terénní sociální pracovnice

Autor: Irena Diatelová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Brno – Práce sociálního pracovníka není jenom sezení v kanceláři a papírování. Kristýna Holubová, pracovnice IQ Roma servisu, tráví velkou část svého pracovního času v terénu. Snaží se získávat nové klienty, kterým by mohla pomoci například v oblasti bydlení.  

Jak jste se dostala k práci terénního pracovníka?Kristýna Holubová pracuje tři roky jako terénní pracovnice. Foto: Irena Diatelová

Několik let jsem pracovala na protialkoholním v Praze, pak jsem se ale vdala do Brna a hledala jsem práci tam.  Ucházela jsem se o volné místo terénního pracovníka v organizaci IQ Roma servis. Vzali mě, teď jsem tady zaměstnaná tři roky. Práce je dost praktická, setkávám se se spoustou klientů a baví mě to.

 

Mají vaši blízcí předsudky vůči Romům?

Ano. Zpočátku jsem se jim to snažila vysvětlit, teď už se nehádám. Vím, že udělám víc, když si na své narozeniny pozvu své romské kolegy z práce. Ostatní se tam s nimi normálně baví a vidí, že jsou to stejní lidé jako my.  Přímá zkušenost dá mým přátelům víc, než kdybych se s nimi dlouho dohadovala v hospodě.

 

Jak vypadá práce terénního sociálního pracovníka?

Hledáme klienty v terénu – chodíme po ubytovnách, ale i po dalších městských částech. Teď například funguje dobře spolupráce se Správou nemovitostí Brna-střed. Její zaměstnankyně nám zavolají a upozorní nás na lidi, kteří dluží peníze za nájem. Jdu se jich tedy zeptat, jestli jim nemůžu nějak pomoci. Například vyřízením sociálních dávek. Dřív se ale běžně stávalo, že jsme přišli za klientem, který měl dluh na nájemném i 200 tisíc. Takový dluh vznikne minimálně za pět let, což znamená, že město situaci pět let neřešilo.

 

Co by mělo udělat město Brno pro zlepšení situace?

Kromě zlepšení systému sociálního bydlení by město mělo přidat více policistů do rizikových lokalit. A stíhat i malé zločiny. Existuje několik romských rodin, které se živí krádežemi a posílají krást i děti. Lidé hlásí na policii, že se někde prodávají drogy. To jsou ale pro policii malé ryby. Jenže ona se tím musí zabývat. Pokud jim to bude procházet, stane se z toho norma a další problémy se na to budou jen nabalovat. Kdyby takhle pochytali čtyři rodiny, zastrašilo by to ostatní. A taky by to byl dobrý signál pro lidi z majoritní většiny. Stejně tak by bylo dobré posílit kamerový systém. Policie ale musí vyjíždět a zasahovat, když vidí, že se na kameře něco děje, jinak to nemá smysl.  

 

Vidíte nějaké zlepšení oproti minulosti?

Ano, vidím. Nikdo nevěřil, že se podaří hnout s ubytovnami. Teď se o nich začíná mluvit. Nikdo nevěřil, že by se něco dalo dělat s exekucemi, kdy se například platily soudní náklady za každý dluh zvlášť. Teď se dluhy slučují do jedné pohledávky, čímž se dlužná částka výrazně sníží. A dluhy už se nepřeprodávají jiným společnostem. Řeklo se, že když má dopravní podnik právníka, má dluhy vymáhat on, když si ho podnik platí. I přesto se mi ale nelíbí, že si právník účtuje odměny za to, že dluhy vymáhá. Je to přece náplň jeho práce, za kterou dostává mzdu.

 

Kristýna Holubová pochází z Kralup nad Vltavou. Deset let pracovala v Praze na protialkoholním oddělení. Poté se vdala a přistěhovala se do Brna, kde si našla práci jako terénní pracovnice v organizaci IQ Roma servisu, která pracuje se sociálně vyloučenými lidmi, hlavně s romskou menšinou

Klíčová slova: terenní sociální práce, IQ Roma servis

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.