10.11.2020 23:43


Poláci pokračují v protestech

Autor: Ivana Sochová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Část obyvatel Polska už více než dva týdny protestuje proti zpřísnění zákona omezujícího potraty. Jednání vlády, které mělo uvést zákon v platnost, bylo zatím přesunuto. S omezením podle průzkumů nesouhlasí až čtyři pětiny Poláků.

Protesty proti omezení potratů v Krakově

Polsko - Polské ženy se brání zpřísnění zákona o potratech. Podle polského ústavního soudu by potraty měly být legální pouze v případech incestu, znásilnění, pokud by těhotenství ohrožovalo na životě matku, nebo pokud by vrozená vada dítěte vyústila v jeho smrt. Do sporu se dostává právo na život dítěte a základní práva nejen matky, ale i druhého rodiče nebo dalších členů rodiny. Problém je v tom, že právo na život, tak jak ho postavil ústavní soud, je absolutní, tudíž proti němu jiná, neabsolutní práva moc neobstojí,” sdělil právník David Košař. 

Polské protesty proti zpřísnění zákona o potratech jsou největší, jaké Polsko zažilo od roku 1989. Síla a radikálnost protestů je bezprecedentní a také pestré složení protestujících ukazuje, že se s politikou vlády rozchází většina polské společnosti. Některé zdroje uvádějí, že proti zpřísnění zákona je až 80 procent polské veřejnosti,” popsal průběh protestů politolog Vít Hloušek.

Proti demonstrantům se však vymezili například členové radikální pravice, kteří je i několikrát napadli. Vláda se k tomu staví vlažně, nemůže otevřeně sympatizovat s radikály, ale na druhou stranu je nechce ani nijak zásadně potlačovat,” dodal politolog Hloušek. V ulicích bylo při největším varšavském protestu až sto tisíc lidí a to i přes koronavirová opatření, která mimo jiné zahrnují i dodržování metr a půl velkých rozestupů.  

Zákon, který se snažila prosadit strana Právo a spravedlnost (PiS) v čele s Jarosławem Kaczyńskim, by znemožnil matkám podstoupit potrat v případech, kdy by se dítě mělo narodit s vrozenou vadou, jakou je například Downův syndrom. Polské zákony byly i před nálezem ústavního soudu poměrně přísné, ale z komparativního pohledu pořád v mezích únosnosti. Nález polského ústavního soudu však vede k tomu, že právo na život dítěte přebíjí možnost rodičů rozhodnout o potratu i v případě závažného poškození plodu. tomto nálezu je situace v Polsku v podstatě extrémní, protože i třeba Saudská Arábie nebo Írán, což jsou teokratické státy, umožňují v těchto případech potrat. Polsko se tím dostává do výjimečné pozice,” ukázal legální stránku sporu Košař.

Loni se v Polsku, kde žije téměř 38 milionů obyvatel, legálně uskutečnilo 1110 potratů, většina z nich právě kvůli vrozeným vadám. Samotný záměr není překvapivý, jedná se o dlouhodobou agendu polské katolické pravice. Navíc je nutno vzít v úvahu výrok ústavního soudu, který dal aktuální novele průchod svým poněkud excesivním výkladem práva na ochranu nenarozeného života. Je ale třeba podotknout, že polský ústavní soud není dnes nezávislá instituce, protože byl po velmi kontroverzní reformě obsazen lidmi blízkými vládnoucí straně Právo a spravedlnost,” uvedl k tomu Hloušek. 

Zahraniční kritika vliv na konání polské vlády moc nemá. Polsko čelí obžalobě z porušování základních hodnot Evropské unie, ale tento proces byl spuštěn již v roce 2017 a dosud nemá výsledek.  Je pravděpodobné, že se do toho vloží nadnárodní evropské soudy, pokud se nález polského ústavního soudu začne aplikovat ve své plné šíři. Pokud vím, tak návrh ještě polská vláda nezveřejnila a tím ho neuvedla v účinnost. Je otázka, jestli se nebude PiS snažit protesty nějak zamlčet,” řekl Košař. Zákon měl být uveden v platnost ke druhému listopadu, zasedání bylo ale odloženo o další dva týdny.

Klíčová slova: Polsko; potraty; protesty

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.