16.04.2020 14:16


Pokud zujeme botu, nohu probudíme, míní o chození naboso fyzioterapeutka

Autor: Alžběta Cutáková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Bos nejen po strništi, ale také v ulicích měst. Lidé, kteří se rozhodnou pro chůzi bez bot, mohou mít různé důvody. Hřeje je dobrý pocit z chůze nebo prospěšnost pro držení těla. Jedním z bosky chodících je také student Jan Řehák.

Chůze boso aktivuje svaly plosky nohy (Foto: Alžběta Cutáková)

BRNO – Vyrazit do města bez bot nemusí být zapomnětlivost, ale účel. Příznivci chůze boso záměrně odkládají obuv a po různém terénu včetně toho městského chodí úplně bosky. Se stoupající teplotou vyzouvá boty i student Jan Řehák. Vede ho k tomu především pocit senzorického vjemu, který mu nášlap bez obuvi umožňuje.

Fyzioterapeutka Kristýna Soutnerová z plzeňského Centra chůze popisuje, jak tělo vnímá běžnou chůzi v botě se standardní podrážkou. „Jdeme po rovném a nezajímavém terénu, navíc v uzavřené tvrdé botě, která noze udává tvar a všemožně ji podporuje. V tu chvíli jsou utlumené receptory, které mají na plosce nohy vnímat terén. Udávají o něm informace do mozku a ten pak zajišťuje optimální reakce na nerovnosti a povrch,“ vysvětluje Soutnerová.

Zout boty a jít bez nich podle ní znamená nohu probudit. „Svaly, které na plosce jsou, v reakci na stimulace začínají pracovat,“ přibližuje Soutnerová. Tyto svaly podle ní mají schopnost podporovat nožní klenbu. Jejich posílení má poté pozitivní vliv na celé tělo. „Dochází ke stabilizaci kloubů, optimalizaci postavení kloubních ploch vůči sobě, podpoře klenby, zvýšení celkové pohyblivosti chodidla a jeho citlivosti. Často dochází i k následné úpravě dynamiky kroku, který je v ideálním případě krátký a začíná měkkým dopadem na střed paty. Plynule se přenáší váha na přednoží a odraz probíhá od kloubu pod palcem,“ radí Soutnerová. Zdravotní benefit pro nohy Řehák připouští, ale není pro něj stěžejní. „Je to spíše o tom, že je mi díky tomu dobře,“ dodává Řehák.

Studentka Romana Durajová pozoruje nárůst boso chodících především v letních měsících. „Nicméně pořád se s takovými lidmi setkávám spíš sporadicky,“ upřesňuje Durajová. O prospěchu pro nohy už slyšela, ale nepřikládá mu velký význam. Studentka vnímá především otázku hygieny, kterou označuje za nepřekonatelnou. „V přírodě by mi to asi nijak nevadilo, ale třeba ve městě nebo v dopravních prostředcích mi chození bosko přijde velice nehygienické,“ míní Durajová. Bosky chodící Řehák má za to, že jde o zvyk. „Vždy, když dojdu domů nebo do interního prostředí, kde se v botách nechodí, nohy si omyju,“ přibližuje Řehák svou rutinu.

Fyzioterapeutka Soutnerová si všímá vyššího zájmu o takzvanou barefoot obuv, která je alternativou k chůzi bez bot. Pojem barefoot se překládá jako bosá noha, protože taková bota co nejvíce simuluje chůzi naboso. Podrážka je zpravidla tenká a ohebná do všech stran, aby plosku nohy nijak neformovala. Bota je široká, aby se prsty u nohou mohly správně rozprostřít a plnit tak svou funkci odrazového bodu při kroku. V Česku se na výrobu těchto bot specializuje hned několik firem, mezi nimi třeba Angles Fashion, Bohempia nebo Ahinsa Shoes.

Klíčová slova: chůze boso, fyzioterapie, zdraví, barefoot

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.