08.12.2015 13:00


Pokud to chceme, je válka pryč. Ale jen v našich představách

Autor: Michaela Vaňharová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

„Možná si říkáš, že jsem snílek, ale nejsem jediný,“ zpívá John Lennon ve své nejslavnější písničce. Jeho srdce toužící po míru ve světě před pětatřiceti lety navždy utichlo. Ale co jeho slova? Ta jsou stále živá, a odvážím se říct i nesmrtelná. 

Když 8. prosince 1980 Johna Lennona zastřelil jeho fanoušek Mark Chapman, přišel svět o velkého umělce a bojovníka za mír. Jeho texty jsou plné lásky, míru a naděje. Popularitu, kterou získal, využil k šíření svých myšlenek proti válce, tehdy té ve Vietnamu. Jeho slova jsou ovšem aktuální i dnes. Pouze válka se přesunula o něco více na západ. To společné je smrt a utrpení nevinných lidí.

John Lennon a jeho žena Yoko Ono se po rozpadu Brouků politicky angažovali. Posledních deset let života Lennon věnoval boji za mír a jeho písně se staly symbolem toho slavného "peace" - klidu a míru, po kterém lidé touží. Vždyť i v Imagine ten vysněný svět shrnují slova: „Představ si, kdyby všichni lidé žili v klidu a míru.“

Po atentátu Imagine, před Vánoci Happy Christmas

Píseň Imagine je v dnešní době nepochopená. I sám Lennon řekl, že je to jeho komunistický manifest. Ale dnes píseň přichází na scénu v momentě, ve kterém někde ve světě umírají lidé. Je sdílena na sociálních sítích. Tam má úplně stejný význam jako všechny hastagy a trikolóry na profilových fotkách. Toto všechno jsou jen symboly zjednodušeně řečeného: „Jsme tady pro vás. Ale jsme pro vás v místě, kde vůbec nic nezmůžeme. Tak snad vám pomůže to, že na vás myslíme.“ Ona píseň o komunismu se vlastně stala symbolem svobody, kterou si lidé střeží jak oko v hlavě.

Vánoční píseň Happy Christmas byla jen další z kroků boje za mír. Předcházela jí tříletá kampaň, jejíž součástí byly i billboardy s nápisy War is over if you want it. Stala se nejhranější vánoční písní všech dob. Letos si na svůj příchod ještě počká. Ale do atmosféry jistě zapadne. Ještě to není ani měsíc, co si Evropané uvědomili, že tu válka opravdu je a trvá.

Za Lennonovými slovy se neskrývá jen mír, ale i naděje. Naděje, na konec lidského utrpení. Na to, že válka jednou skončí, lidé přestanou zbytečně umírat. Ženám se vrátí synové a manželé z boje. Ale byl a je tu malý nedostatek. Lidé si z té písně berou jen uklidňující vizi, ale nikdo nekoná nic pro to, aby se stala skutečností. 

Klíčová slova: John Lennon, Imagine, Happy Christmas, válka, mír

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.