19.12.2020 18:41


Pokud by se tříkrálové požehnání nedostalo k lidem fyzicky, pokusíme se to vynahradit online, říká koordinátorka

Autor: Eliška Procházková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

S protiepidemickými opatřeními se Charita České republiky potýkala téměř celý letošní rok. Pravděpodobně se nevyhnou ani Tříkrálové sbírce. O její přípravě v rozhovoru pro Stisk promluvila koordinátorka Dominika Dufková.

 Dominika Dufková po práci v novinách zamířila do charity, zdroj: Dominika Dufková

Pelhřimov – Jednadvacátý ročník Tříkrálové sbírky bude jiný než v předchozích letech. Jeho podobu budou do velké míry určovat opatření souvisejícím s pandemií koronaviru a aktuální stupeň systému PES. Pokud to ale bude možné, koledníci budou domácnosti obcházet stejně jako v minulosti. „Jsem mile překvapena ochotou koledovat, když to situace dovolí,“ říká novinářka, která koordinuje sbírku pro region Pelhřimov již druhým rokem.

Protiepidemická opatření měla v průběhu roku vliv na velké množství akcí. Dá se předpokládat, že jiné to nebude ani při Tříkrálové sbírce. Jak tedy probíhá příprava?

Zatím se na Tříkrálovou sbírku připravujeme vesměs stejně jako každý jiný rok. Obvolali jsme dobrovolníky, zda budou ochotni vyrazit koledovat, pokud to situace dovolí, a protože v naprosté většině souhlasili, postupně jim dopravujeme potřebné vybavení – cukříky, kalendáříky, požehnané křídy a podobně. Zároveň je informujeme, že v roce 2021 potrvá Tříkrálová sbírka od 1. do 24. ledna, je tedy o deset dnů prodloužena. To aby měli více času koledu uskutečnit. Nezbývá nám než čekat, co nám epidemiologická situace v lednu dovolí. Kromě klasických příprav nám přibyly povinnosti související s plánovaným vstupem Tříkrálové sbírky do internetového prostředí. Pokud by se tříkrálové požehnání nedostalo k lidem fyzicky, pokusíme se jim to vynahradit online.

Kdyby se tedy pandemická situace vyvíjela příznivě, navštěvovali by koledníci domácnosti stejně jako v minulých letech?

Ano, koledníci by domácnosti navštěvovali, ale určitě by neměli zacházet dovnitř a museli by dodržovat hygienická opatření. Konkrétně nošení roušek, doporučení mít s sebou dezinfekci a samozřejmě také rozestupy.

Jaké jsou varianty v případě, že situace bude i nadále nepříznivá?

V případě, že by nemohla jít skupinka v plném počtu pohromadě, může jít koledník dokonce i sám, ale to by samozřejmě vypadalo trochu zvláštně. V případě, že by lednová opatření po celou dobu trvání Tříkrálové sbírky skutečně neumožnila fyzicky koledovat, budeme se snažit dopravit lidem požehnání jinak. Už jsem zmínila online formu a vedle ní se také s koledníky domlouváme, jestli by byli ochotní obejít sousedství s křídou a napsat požehnání na dveře, aniž by zazvonili. Aby alespoň o tohle lidé nepřišli. Také královským trojicím dáváme k dispozici letáčky, kde je mimo jiné informace o online kasičce na webu Tříkrálové sbírky, pokud by někdo chtěl přispět na pomoc potřebným tímto způsobem.

Nepanuje obava, že by byl letos kvůli nedostatek dobrovolníků?

Obavy z mé strany panovaly, ale musím říct, že jsem mile překvapená ochotou dobrovolníků koledovat, pokud to situace dovolí. V jedné obci nám se sestavením tříkrálových skupinek tradičně pomáhá místní škola. Pro tento ročník se nám pan ředitel omluvil, že to za těchto okolností nepůjde, což samozřejmě chápeme. Ale i v této obci jsou přístupni náhradnímu řešení – kasičku umístí na úřadě či v obchodě, aby obyvatelé mohli přispět, když budou chtít. Jsme velmi vděční i za takovou pomoc.

Nebojíte se třeba také toho, že pokud by sbírka byla pouze online, vybere se méňě peněz?

Samozřejmě počítáme s tím, že se to může stát, ale stejně bychom rádi, jak jen to půjde, zachovali kontinuitu sbírky a dopravili do domácností, které na to čekají, tříkrálové požehnání. A třeba s pomocí online koledy a online kasičky oslovíme dárce, kteří nikdy dřív do tříkrálových pokladniček nepřispívali.

Kam vybrané peníze ze sbírky v roce 2021 poputují?

Většina peněz vybraných v pelhřimovském regionu tady zůstane, aby pomohla lidem v obtížné situaci. Z Tříkrálové sbírky například hradíme nejnutnější výdaje rodinám nebo rodičům samoživitelům, kteří se ocitnou v nouzi. Mohou se na nás sami obrátit, poví nám o nich lidé z jejich okolí nebo se o nich dozvídáme od sociálních pracovnic z úřadu. Pomůžeme těmto lidem ustát situaci tak, aby nezabředli do dluhů a nedostali se do bezvýchodné situace nebo neskončili na ulici. Výtěžek aktuálního ročníku sbírky nám dále pomůže financovat provoz naší Charitní záchranné sítě, kam si právě lidé v nouzi pravidelně chodí pro materiální pomoc a kde s nimi sociální pracovnice rozebírá jejich situaci a možnosti, jak ji řešit. Část finančních prostředků možná přispěje na automobil pro rozvoz obědů naší Charitní pečovatelskou službou a poslouží na výdaje spojené s Domácí hospicovou péčí Iris.

Na závěr se ještě zeptám, co Vám v souvislosti s Tříkrálovou sbírkou letos udělalo radost?

Kromě koledníků, kteří přese všechny okolnosti chtějí pomáhat, jsou to látkové tašky. Zbytečný odpad v podobě tříkrálových igelitek mě opravdu trápil, ale konečně jsme se dočkali. Koledníci vyrazí s látkovou taškou, kterou nám po sbírce spolu s kasičkou vrátí, abychom ji použili zase příští rok.

Klíčová slova: koronavirus, Tříkrálová sbírka, charita

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.