16.05.2017 21:08


Poker je hra, které se meze nekladou, říká dealer Mojžíš

Autor: Jan Kočenda | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Michal Mojžíš je studentem psychologie na Fakultě sociálních studí Masarykovy univerzity a ve svém volném čase se věnuje rozdávání pokeru v kasinu. Populární karetní hru zbožňuje už mnoho let. Ač zažil při rozdávání karet u stolu horké chvilky, tak ho stále naplňuje pozorování napjatých hráčů, kteří svou nervozitu nesmí dát najevo.

Foto: Jan Kočenda   Michal Mojžíš rozdává poker už několik let.

Brno - K pokeru se Michal Mojžíš dostal díky svým kamarádům, se kterými hrával v hospodě. V té době šlo o dvacet korun. Chytlo ho to a od té doby se začal o poker mnohem více zajímat. Zanedlouho dostal nabídku od svého kamaráda, aby šel rozdávat poker do kasina. „Do té doby jsem nikdy v kasinu nebyl. Nabídku jsem ale přijal, protože to bylo něco nového a neviděl jsem důvod, proč to nezkusit,“ řekl Mojžíš.

Podle Michala dealerem nemůže být každý. Člověk musí mít perfektní přehled o tom, jak hra funguje. Při vyložení karet se nemůže stát, aby otálel a přemýšlel, kdo vlastně vyhrál. Podobně je to s rozdáváním. Nejen, že karty je potřeba rozdat dostatečně rychle, ale také se nesmí stávat, že se třeba jedna z nich obrátí. „Dealer musí mít pořádně zažité pravidla. Je důležité se naučit rozdávat rychle a precizně, protože u stolu není prostor pro jeho chyby,“ vysvětlil Michal.

Není to tak, že by se člověk musel dealerem narodit, ale bez některých vlastností to jde jen velmi těžko. Těmi nejdůležitějšími je trpělivost, pohotovost a vytrvalost. „Zodpovídáte za ten stůl a musíte stále dávat pozor,“ uvedl Mojžíš. Kromě toho je výhodou, když je člověk odolný vůči stresu zejména v začátcích, kdy se ještě učí. „Když jsem začínal, tak bylo vidět, že hráči nejsou rádi, když tam sedí člověk, který nemá s rozdáváním praxi a není si jistý svým rozhodnutím,“ přiznal Mojžíš.

Variant pokeru existuje tolik, kolik si jich lidé vymyslí. „Poker je hra, které se meze nekladou. Když přijde pět lidí a řeknou si, co chtějí hrát, tak jim to rozdám. Záleží vždy na hráčích,“ objasnil Mojžíš. Mezi ty nejznámější varianty patří Holden, Omaha, typická pěti karetní verze nebo Irish poker. Kromě pokeru Michal žádné jiné hry nerozdává (pozn. red. na Black jack nebo ruletu je potřeba krupiérský kurz). Každopádně ho to ani neláká. Podle něho je poker více strategický a o schopnostech.

Ač je pro něho poker vášeň, kterou má bytostně rád, tak nemá v plánu u něho setrvat celý život. „Studuji psychologii v Brně a rád bych jednou pomáhal lidem, aby byli šťastní. Nechci se v padesáti otočit za svým životem a zjistit, že jediné, co jsem se naučil, je hrát poker,“ vysvětlil Mojžíš. Nemá v plánu se vzdát pokeru úplně, na hru se svými přáteli by si ale vždycky rád našel čas.

Klíčová slova: poker, dealer, kasino, karetní hra

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.