05.12.2016 13:50


Pojďme udělat Vánoce zase veselé

Autor: Viktorie Pokorná | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Vánoce, svátky klidu a míru. Ačkoliv je tato poučka stará snad jako lidstvo samo, poslední dobou již jaksi ztrácí svůj význam. Ke klasické vánoční pohodě se totiž většina z nás přiblíží až tak 28. prosince. V té době už za sebou máme boj o poslední kus ponožek (právě těch s Darth Vaderem, které si k Vánocům přál náš mladší bratr), ponocování spojené s balením dárků a dopékáním cukroví v hesle „jen abychom neměli méně druhů cukroví než vloni“, klasickou hádku na téma kapr vs. řízky i povinné návštěvy všech členů rodiny.

Většina z nás si za dobu své existence vyvinula jakýsi vánoční mód, do kterého upadá každoročně s příchodem první adventní neděle a opouští jej až s koncem Druhého svátku vánočního. Tento mód z nás dělá vánoční monstra, která se vyznačují posedlostí pořádkem (protože co kdyby náhodou dorazila návštěva a vy byste za sebou ještě neměli pravidelný vánoční úklid), chorobnou snahou mít více druhů cukroví než všichni vaši sousedé dohromady a především pak touhou koupit všechno, co je jen trochu vánoční.

A tato touha po nákupech nádherně hraje do karet malým i větším prodejcům po celém světě. Naše čokoláda stojí 30 korun? Pojďme na ní nalepit sněhovou vločku a prodávat jí za 50! Že si děti na Vánoce většinou přejí hračky? Pojďme rodičům zavařit a nacpat prosincové televizní vysílání reklamami s tou či onou podivně se pohybující hračkou! Velká obchodní centra se v nás snaží vyvolávat pocit viny. Jejich apel na city stylem „pokud si nemůžete dovolit koupit svým dětem všechno, co chtějí, jste špatný rodič“ se jim ale stále vyplácí.

Lidé jsou schopni se ve vánočním čase neuvěřitelně zadlužit jen proto, aby svým blízkým mohli pořídit novější model telefonu, lepšího mluvícího psa nebo vymakanější domeček pro panenky. Rok co rok chodíme po obchodních domech a lámeme si hlavu nad tím, komu dalšímu ještě musíme koupit vánoční dárek, aby se náhodou neurazil, a jsme schopni kvůli tomu utratit snad všechny naše úspory.

A já bych chtěla říct dost! Přestaňme podléhat vánočnímu tlaku, který se na nás valí ze všech stran a dejme Vánocům zase tu pohodovou a rodinnou atmosféru, kterou si zaslouží. Zkusme se nezabývat tím, co koupit tomu a tomu kamarádovi a jaký dárek vymyslet rodičům, kteří nikdy nic nechtějí a nepotřebují. Pojďme se nehroutit z toho, že máme jenom jeden druh cukroví, když stejně víme, že všem chutná nejvíc. Dělejme lidem radost maličkostmi. Pojďme babičce pomoct upéct vánočku a dědovi uříznout stromek. Zkusme letos o Vánocích dělat prostě jen to, co opravdu chceme a co nám dělá radost, a ne to, co si myslíme, že se od nás očekává.  

Klíčová slova: vánoční stres, konzum, Vánoce

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.