07.10.2016 23:16


Podzimní volby představují bizarní trojboj

Autor: Kristýna Šopfová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Do krajských a senátních voleb 2016 vstupují kandidující strany s pořádnou dávkou eufemismu a sofistikovanosti, která hřeje a bolí zároveň.

Přehnaně satirické kampaně vyvolávají u řady intelektuálů sklony k násilí či úzkost. Přesně.

S každými dalšími volbami jsou předvolební žně lepší a lepší. Člověk si říká, že už nemají čím překvapit – dokud mu do schránky nepřijdou Škromachoviny. Pan selfie má neuvěřitelně propracovanou agitační strategii, která mě zkrátka baví. Je tak autentická a vlastně neuvěřitelně efektivní. Hovory z bazénku na Hodonínsku, pořízení fotografie z každé akce i neuvěřitelná aktivita na sociálních sítích.

Ale není to jen kampaň oranžové rodiny, kdo se letos řídí heslem: „kdo víc“. Michal Hašek „uspořil“ zhruba 32 milionů ukončením krajských listů, ale Andrej Babiš bude mít koncem roku nižší dluh, než když nastupoval na ministerstvo. To si žádá utratit přebytky v nějakém luxusním hnízdě. Hlavně transparentně.

Prostředky hromadné dopravy skýtají lukrativní prostor pro politickou reklamu. Člověk v nich musí zůstat, pokud se chce někam přepravit. V krajní situaci se tak stane, že stráví několik hořkých minut dívajíc se na Velebu a Okamuru. Na jednom plakátě. Nebo to byl Jarda? Ale vážně, Okamurovi voliči nevědí, že Jágr hraje hokej? Po tunelování a okresním přeboru tu máme vodní pólo, které předvádí Dominik Feri ve vaně. Parodie na satirický pořad Česká soda pod taktovkou Matěje Hollana a Jana Vituli zřejmě reaguje i na nedávnou patálii s Brněnskými vodárnami. Jinak si neumím vysvětlit takovou Feriho očistu. Hlavně nesmíme být pověrčiví, jak radí Královehradecká ODS. Ani Andrej Babiš se nebál jít do Let, byť tam zrovna žádné urny nebyly. Ale bude líp. Pravděpodobně se koncentrovaly někde jinde. Takže ANO, chceme lepší Česko.

Politika mnohdy vypadá jako naprosto neprůstřelná zeď plná korupce a intrik... A ona taky je. Pokud se však od toho člověku podaří odprostit, může si vychutnávat překrásnou politickou bizarnost všech chutí i vůní. Na každém kroku. V těch nejsofistikovanějších podobách. 

Klíčová slova: volby 2016, politický bizár

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.