02.12.2017 20:31


Podzemí pod Zelným trhem ovládlo umění

Autor: Tomáš Siřinek | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Díla vytvořená papírořezem vystavili v sobotu umělci z Ateliéru Studánka v Labyrintu pod Zelným trhem v Brně. Nejmladšímu autorovi není ani pět let.

Brno – Výstavu papírořezů pod záštitou Ateliéru Studánka započala tuto sobotu v Labyrintu pod Zelným trhem v Brně. Díla vyšla z rukou studentů a dětí, které vede a učí Milena Konvalinová. To nejmladší má teprve tři roky. Expozice potrvá až do 28. prosince.

Hana Babyrádová z Katedry výtvarné výchovy Masarykovy univerzity. Foto: Tomáš Siřinek

Že obraz není namalovaný, nýbrž vytvořený papírořezem, nemusí návštěvnik poznat na první pohled. „Papírořez je druh grafiky. Papír má dvě vrstvy, jedna je bílá a druhá přírodní. Do nich se vyrývají struktury a tvary. Ačkoliv jsou autoři děti a studenti, vytvořené obrazy jsou profesionální. Dokázali zachovat čistotu techniky. Díla vytvořili s minimem prostředků, jen s papírem a nožem," vysvětlila techniku a pochválila umělce Hana Babyrádová z Katedry výtvarné výchovy Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity.

Autorka jednoho z obrazů Kamila Pavlíčková. Foto: Tomáš Siřinek.

Vytvořit obraz papírořezem zabere čas. „Na obraze jsem pracovala přes rok. Zabere to dost času. Na díle jsou znázorněny dvě postavy. Žena a muž, kteří jsou vzájemně prorostlí. Kolem muže jsou byliny z lesa a kapradiny. Ten je v podstatě součástí tohoto rostlinstva. Jeho plášť prorůstá do květin," popsala svůj obraz umělkyně Kamila Pavlíčková.

Tygr nesoucí své mládě. Foto: Tomáš Siřinek

Výstava zavede návštěvníky i do světa šelem. „Námětově je výstava rozdělena do tří oblastí. První je věnována zvířatům, které můžeme najít, buď samostatně, nebo v párech," zmínila Babyrádová.

Dvojhlavý drak. Foto: Tomáš Siřinek

Výstava umožnila umělcům rozvíje svou fantazii. „Druhým tématem je pak fantazie, kde se návštěvníci setkají mimo jiné s draky. Ti tematicky zapadají i do prostoru katakomb. Kvůli tajemnu, které vzbuzují," popsala Babyrádová.

Hrad v horách. Foto: Tomáš Siřinek

Některá díla jsou jako skutečná. „Třetí oblast je architektura. Tahle část byla dokonce vystavena ve vile Tugendhat, kde se expozice normálně nekonají. Příští rok se tam chystá další," řekla Babyrádová.

Zápasící medvědi. Foto: Tomáš Siřinek

Příznivci umění si výstavu chválili. "Obrazy jsou úžasné. Paní Konvalinová si zaslouží pochvalu. Atmosféra je bezvadná. Kdyby byla další, přijdu určitě znovu," řekla návštěvnice Ivana Hemzová.

K výuce do Ateliéru Studánka mohou rodiče příhlásit své děti již od dvou let. Ateliér vystavuje svou tvorbu nejen v tuzemsku, ale i v zahraničí.

Klíčová slova: umění, kultura, dřevořez, dřevoryt, Ateliér Studánka, Labyrint, Zelný trh

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.