03.10.2015 16:35


Pod Špilberkem vznikne minifarma. Město na ni přispěje milionem korun

Autor: Klára Slavíčková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

V Boromejských zahradách budou moct Brňané brzy vidět kozy, slepice nebo ovocné stromy. Tyto aspekty, obyčejně patřící na spíše na venkov než do středu města, budou součástí projektu s názvem minifarma. Nadace Partnerství, která projekt zaštiťuje, dostane od města na jeho uskutečnění milion korun. 

Brno – V centru města vzniká nové místo pro aktivní odpočinek a vzdělávání.  Na úpatí Špilberka zpřístupnila Nadace partnerství veřejnosti dlouho nepoužívané Boromejské zahrady.  Plánuje zde vytvořit „minifarmu“ s drobným zvířectvem, záhonky a ovocnými stromy. Obnoví tak jejich historický účel.

Význam vytvoření přírodní oázy v centru moravské metropole je především přiblížit přírodu těm nejmenším.  „Městským dětem zoufale chybí přirozený vztah k tradičnímu zemědělskému koloběhu, banální povědomí o cestě potravy od hlíny až po vidličku. O tom, odkud se bere jídlo na našem stole, o tom, že vejce nepochází ze supermarketu, ale od živých slepic,“ vysvětluje Miroslav Kundrata ředitel Nadace Partnerství.  Dále jde také o to, konfrontovat veřejnost s tématy, které zahrada nabízí - lokální a zdravé jídlo, konzum, potravinový řetězec, ekonomická a ekologická krize a podobně.

Komunitní záhrady jsou už plně využívané. Foto: Klára Slavíčková

Projekt nabídne pestrou škálu aktivit pro všechny. Pro děti se plánují letní příměstské tábory nebo výukové programy. Zájemci se budou moci účastnit workshopů s různými tématy, například včelařství, zemědělství nebo ekologická kuchyně. Součástí farmy je i komunitní zahrada, na které již dnes nájemníci pěstují ovoce a zeleninu, bylinky nebo květiny.

Město projekt podpoří ze svého rozpočtu. „Naším cílem je atraktivní centrum města. Minifarma na úpatí Špilberka nabídne veřejnosti, hlavně rodinám s dětmi, přitažlivý program pro volný čas,“ řekl Martin Ander, náměstek brněnského primátora. Kdy bude minifarma plně funkční, se zatím ještě přesně neví.  „Teď se snažíme získat finanční prostředky na dokončení projektu, žádali jsme o několik grantů, ale zatím se nám nepodařilo žádný získat, teď financujeme výstavbu farmy z větší části samy a nejde to z toho důvodu tak rychle, jak bychom chtěli,“ zdůvodnil koordinátor projektu Roman Truska.

Pěstování plodin má na tomto místě svoji tradici. Své mistrné zahradnické kousky zde v druhé polovině 19. století prováděl významný zahradník Arnošt E. S. Tarouca, pozdější zakladatel pražského Průhonického parku. V roce 1864 pozemek odkoupil řád sester Karla Boromejského, přilehlé zahrady využívali k duchovnímu rozjímání, ale také k zásobování klášterní kuchyně. Záhy však o svůj majetek kvůli komunistickému režimu přišly. Zahrady i budovy začali od té doby ve vlastnictví státu značně chátrat. V roce 2013 jim byl majetek v rámci církevních restitucí navrácen a nyní se díky spolupráci s Nadací Partnerství mění zpět ke svému původnímu účelu.

Klíčová slova: farma, příroda, centrum města, Brno

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.