26.04.2017 20:12


Počítačoví nadšenci jsou olympijským medailím znovu o kousek blíž

Autor: Miroslav Hanus | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Počítačové hry jsou velmi populární mezi mladými lidmi. Hráčů je více než závodníků v některých sportech. Proto bylo jen otázkou času, než představitelé velkých sportovních her přizvou počítačové hráče mezi sebe a učiní z nich plnohodnotné medailisty. Je však možnost, že by delegáti přijali tento sport i na olympijské hry?

Autor článku Miroslav Hanus. Foto: Martina Paulenová

Před několika dny lidé opět začali diskutovat o tom, zda se mohou počítačové hry objevit na olympiádě. Pořadatelé Asijských her je zařadili na program pro rok 2022 a poprvé v historii z nich bude plnohodnotný medailový sport. Na první pohled by se mohlo zdát, že odtud mají hráči počítačových her velmi blízko k zařazení své činnosti mezi olympijské sporty.

To však nemusí být tak jednoduché. Problém je už v samotné definici slova sport. Většina odborných knih ho definuje jako pohybovou aktivitu, nikoliv jako činnost, ve které jedinec soutěží pomocí duševních schopností či štěstí. A na tomto principu fungují počítačové hry, společně s těmi deskovými nebo hazardními. Ani to nezabránilo, aby lidé uznali některé počítačové hry jako plnohodnotné sporty. Mezi ně řadí například Dotu 2 nebo League of Legends, díky které mohou špičkoví hráči získávat v USA status sportovce a živit se tam hraním her.

Právě tyto hry mají fanoušci ve velké oblibě. Problémem však je, že nemají jednoduchá pravidla a pro diváka, který je nezná, může být těžké pochopit jednotlivé kroky hráčů. Což je u všech ostatních olympijských sportů srozumitelné. Každý ví, proč fotbalista kope do míče nebo proč oštěpař odhazuje své náčiní. U počítačových her to tak jednoduché není. Sledování her se složitými pravidly je pro někoho, kdo hru nikdy nehrál, obtížné na pochopení.

A kdyby se je chtěli naučit pod vlivem nových hráčských vzorů, vyvstává tu problém pramenící z Olympijské charty. Do ní zakladatelé novodobé olympiády napsali, že Mezinárodní olympijský výbor vystupuje proti jakémukoliv politickému nebo komerčnímu zneužití sportu a sportovců. Her je ale velmi mnoho, což znamená, že kdykoliv by delegáti vybrali byť jen pět počítačových her, které by se měly hrát na olympiádě, budou tím porušovat Olympijskou chartu, neboť by to byla marketingová propagace.

V konečném důsledku to mohou být pouze drobné překážky. Hráčů počítačových her je více než členů v jiných sportech. Sledovanost počítačových turnajů také velmi rychle roste. Letošní mistrovství světa v počítačových hrách navštívilo 170 tisíc fanoušků, prostřednictvím televize a internetu ho vidělo 46 milionů diváků. Takovou sledovaností se může chlubit jen několik sportů. A to může být i důvod, proč si členové Mezinárodního olympijského výboru nakonec plácnou  s herními vývojáři. Obě strany z toho budou něco mít. Olympiáda návštěvnost a sledovanost, herní studia tržby ze zakoupených her.

Zařazením počítačových her na olympiádu by se mezi hráči velmi zvýšila konkurence. Kdo by nechtěl získat olympijskou medaili za to, že sedí u počítače a relaxuje? Samozřejmě, bude potřeba u monitoru trávit více času a zlepšovat se. A právě to může být cesta do záhuby. Děti a mladí lidé budou motivováni tímto cílem i obrovskými penězi, které získávají nejlepší hráči počítačových her. Co se stane jejich sportovním cílem? Být nejlepšími hráči počítačového simulátoru fotbalu FIFA, nebo si raději nazují kopačky a budou usilovat o to, aby byli nejlepšími fotbalisty světa? K čemuž je potřebná píle, odhodlání, sebezapření, trénink a především pohyb na čerstvém vzduchu.

Tak nějak definoval novodobé olympijské hry Pierre de Coubertin. Jsou založeny na rozvoji těla, vůle a ducha. Jenže, je sezení u monitoru a dívání se do něj rozvoj těla? Je rozhodnutí, že budu hrát v kuse 24 hodin rozvoj vůle? A je rozvoj ducha to, že si k hraní vystačí člověk sám a nebude myslet na nic jiného než na hraní? Uvidíme, třeba jednou olympijští představitelé přece jen prohlásí, že počítačové hry jsou v souladu s Coubertinovým odkazem.

Klíčová slova: Počítačové hry, olympijské hry, Dota, League of Legends, Asijské hry

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.