19.05.2020 16:22


Počet zmijích uštknutí roste, loni byl nejvyšší za posledních osm let

Autor: Tereza Liczmanová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Počet zaznamenaných případů uštknutí zmijí roste už třetím rokem. Loni se toto číslo zastavilo na sedmadvaceti. Jde o druhý nejvyšší počet od roku 1999. Více případů zdravotníci zaznamenali pouze před osmi lety, a to pětatřicet.

Zmijích uštknutí zdravotníci loni zaznamenali dvacet sedm. Zdroj: Pixabay

Česká republika – Jediným volně žijícím jedovatým hadem na území Česka je zmije obecná. Loni zdravotníci zaznamenali dvacet sedm případů, což je o osm více než v roce 2011. Zmijí jed však nebývá pro zdravého člověka smrtelný. Za posledních 34 let v Česku nikdo na následky zmijího kousnutí nezemřel.

Zmije obecná je jediným jedovatým hadem v tuzemsku, se kterým se může člověk setkat ve volné přírodě. Jedu však nemá mnoho a často se uchýlí pouze k suchému kousnutí. „Zmije nejčastěji zaútočí, pokud již nemůže uniknout a musí se bránit. Většinou ale zaútočí se zavřenou tlamkou. Nejedná se tedy o kousnutí či uštknutí, ale jen varování,“ vysvětluje herpetolog Roman Rozínek.

Smrtelná dávka jedu činí zhruba patnáct miligramů, zatímco zmije ho má asi deset miligramů. Při kousnutí však neuvolní ani toto množství. „Při opravdovém uštknutí jde většinou jen o jeden jedový zub, pak je množství jedu vpravené do tkáně tak malé, že není nebezpečné ani pro adolescenty,“ dodává Rozínek. Nebezpečnější než samotné uštknutí je možná alergická reakce na složky jedu.

Zatímco zdravotníci loni registrovali dvacet sedm případů, pracovníci Toxikologického informačního střediska (TIS) obdrželi téměř dvakrát více dotazů, které se týkaly zmijích uštknutí. „Počty případů se liší od dotazů na TIS. Rozdíl je patrně dán tím, že někteří postižení nenavštíví zdravotnická zařízení,“ míní vedoucí lékař Toxikologického centra Jiří Valenta.

Pro zmiji je charakteristická klikatá čára na hřbetě. Jde o plaché zvíře. Na člověka útočí jen v nevyhnutelných situacích, například když na ni někdo stoupne nebo ji chytí do ruky. Pokud dojde ke kousnutí je důležité znehybnit postiženou končetiny. Nedoporučuje se ji zaškrcovat nebo vysávat jed z rány. Nejlepším řešením je přivolání zdravotnické pomoci.

Klíčová slova: zmije, uštknutí, příroda, Česko

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Nový komentář