25.04.2018 19:05


Počet studentů v Brně klesá, město se kvůli Airbnb může stát novým Berlínem

Autor: Maryia Tkach | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Brno zveřejnilo Zprávu o stavu města za rok 2018. Veřejnosti poskytuje srozumitelnou formou informace z různých odvětví. Jedním z hlavních bodů je situace na trhu s pronájmy, jejich růst by mohl přinejhorším vést ke krizi, kterou zažíval Berlín. Klesá počet studentů, 80 % obyvatel si myslí, že je Brno moderním městem. Celou zprávu si může veřejnost prohlédnout na městském datovém portálu.

Výroční zpráva o stavu města

Brno - Brněnský magistrát v pondělí zveřejnil oficiální Zprávu o stavu města za rok 2018. Veřejnost se díky ní srozumitelnou a zábavnou formou dozví mnohé informace o městě, v němž žijí nebo pracují. „Například, že se v Brně narodilo nejvíce dětí za posledních třicet let,” uvedl náměstek primátora Jaroslav Kacer. Nová publikace o stavu města obsahuje informace a pikantnosti z pěti oblastí - služeb, správy, prostředí, prosperity a zdrojů. 

Jednou z oblastí, o níž zpráva o Brně pojednává, jsou zvyšující se nájmy. „Oproti roku 2016 vzrostly skoro o dva tisíce. Zdražování se týká i prodeje bytů,“ komentoval Kacer. „Narůstá i počet bytů ke krátkodobému pronájmu přes službu Airbnb. Brno se tak podle zahraničních serverů může stát novým Berlínem,“ doplnil. (Berlín má problémy se zvyšujícími se nájmy, za což může i Airbnb, které zde bylo načas i zakázáno, pozn. red.).

Údaje o Airbnb

Zpráva obsahuje i informace, které se veřejnost jinak nemá šanci dozvědět. Dlouhodobě například klesá počet vysokoškolských studentů, aktuálně jich v Brně studuje zhruba 65 tisíc. Každý pracovní den městem krouží až třicet tisíc lidí, kteří se nikde nezastaví na víc než půl hodiny. Podle analytiků se nejspíš jedná o řidiče z povolání či doručovací služby. Z negativních trendů je patrný v platech mezi pohlavími. Ženy v Brně vydělají o čtvrtinu méně než muži, rozdíl se navíc nesnižuje.

Přes 80 procent obyvatel města myslí, že Brno je pokrokové a moderní. Před osmi lety to bylo skoro o dvacet procent méně. „Brno mi na poměry střední a východní Evropy připadá velice vyspělé,“ řekl místní obyvatel Vojtěch Černý, který v Brně žije přes šedesát let a dodal, že jinde by bydlet nechtěl. Nedávno spuštěný kvíz přitom ukázal, že většina mnozí obyvatelé o Brně ví jen málo. Ze čtyř tisíc odpovědí ho správně vyplnilo jen deset soutěživců.

Celá zpráva je k dispozici na portálu Data Brno. „Naším letošním cílem bylo prezentovat data jednoduchou a srozumitelnou formou,” vysvětluje Kacer. „Ve zprávě můžete vidět statistiky, které pro veřejnost jsou speciálně přizpůsobené takovým způsobem, aby byly zajímavé a přinášely nějaké nové poznatky o Brně,” dodal vedoucí oddělení dat a analýz Jan Zvara. Nově navíc město bude spolupracovat i s mobilními operatory či společnostmi, které se pohybují v oblasti nemovitostí.

Novorozeňata

Klíčová slova: Brno, Data Brno, Zajímavosti, studenti, Airbnb, Brno 2050

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.