28.11.2019 16:13


Počet poruch pohlavní identity narůstá. Nejčastěji jde o dívky, které se cítí být chlapci

Autor: Filip Brychta | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Edward Max Gomola narozený jako děvče se pro změnu pohlaví rozmyslel už v dětství. Rozhodnutí změnit pohlaví považuje za nejtěžší i nejlepší krok svého života. Podle lékařů ze sexuologického oddělení Fakultní nemocnice Brno takových případů přibývá. Ve věku do osmnácti let jde zejména o dívky, které se chtějí stát chlapci. Oddělení má momentálně naplněné kapacity klientů a noví zájemci tak musí čekat mnohdy i rok na zahájení léčby.

Eduard se jako patnáctileté děvče rozhodl pro změnu pohlaví

Brno – Dvaadvacetiletý Edward Max Gomola již svou léčbu ukončil a nyní žije plnohodnotný život jako muž. „Do svých patnácti let jsem to v sobě dusil. Potom jsem si zjistil všechny informace a rodičům je předložil s tím, že toto jsem já,“ popisuje Gomola, jak celý proces přeměny pohlaví začal. Lidí jako Edward Max Gomola trvale přibývá. V roce 2012 Sexuologické oddělení Fakultní nemocnice v Brně zaznamenalo 25 nových pacientů a v roce 2018 bylo nových pacientů 48. Stejně tak vzrůstá i počet klientů ve věku do osmnácti let. U mladistvých jasně převažuje přeměna z ženy na muže než naopak.

„Největší nárust žadatelů je zřetelný poslední dva roky,“ komentuje vzrůstající počty primářka Sexuologického oddělení Fakultní nemocnice Brno Petra Sejbalová. Svůj podíl na nárustu klientů má i mediální pozornost věnovaná transsexualitě. „Když něco vyjde v médiích, sledujeme nárust, ale nejde přímo o transgender,“ dodává Sejbalová. Podle ředitele Fakultní nemocnice Brno Romana Krause má na zvyšujících se počtech žádostí o přeměnu pohlaví podíl i atmosféra ve společnosti. „Menšiny jsou podporovány, lidé se nebojí to říct, ale celkově transsexuálů podle mě nepřibývá,“ tvrdí Kraus.

Celý proces přeměny pohlaví je velmi náročný. Sestává ze čtyř hlavních částí. První fází je diagnostický proces následovaný hormonální terapií, operativním zákrokem a pooperační péčí. „Celkově proces záleží na člověku. Každý člověk to bere jinak i každé tělo to bere jinak,“ popisuje léčbu Gomola. Pro něj osobně byla nejtěžší hysterektomie, kdy je odebrána děloha a vaječníky. Naopak za největší úlevu považuje faloplastiku při které je přidělen vymodelovaný penis.

Zájemce o změnu pohlaví dochází na diagnostická sezení se sexuologem, který zjistí pacientovu pohlavní identifikaci a jeho motivaci k léčbě. Důležitou součástí je i real life experience. Je to zkušenost klienta z reálného života, kdy podstupuje novou zkušenost a testuje svoje schopnosti žít jako jeho nová psychická identita. Následně jsou provedena další vyšetření a po nich hormonální léčba. „Následují změny fyzického charakteru, ale i změny vzorců chování,“ říká endokrinolog Karel Starý. Následně klient předává žádost komisi Ministerstva zdravotnictví, která schvaluje operativní zákrok. V České republice je operace hrazena pojišťovnou. Následná hormonální terapie trvá celý život.

Gomola je vyučený truhlář a ve stejném oboru si nyní hledá práci. Své budoucí partnerce je svůj příběh rozhodnutý říct. „Měl bych v sobě to, že stále něco tajím, takže by to byl problém neříct,“ vysvětluje. Se svou změnou je spokojený a nelituje toho. Změnu pohlaví považuje za něco, co mu přineslo klid a pohodu. „Teď můžu žít plnohodnotný život,“ chválí si.

Klíčová slova: transgender, transsexualita, gender

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.