16.04.2017 09:41


Počet Čechů na internetu roste. Láká je on-line zpravodajství i sociální sítě

Autor: Dominika Sladká | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Telefonování, komunikace na sociálních sítích, čtení zpráv, nahrávání fotografií nebo on-line nakupování. Těmito aktivitami tráví čas na internetu jeho čeští uživatelé. Zatímco počet lidí telefonujících přes internet klesá, uživatelů sociálních sítí stále přibývá.

Mezi oblíbené aktivity uživatelů na síti patří nakupování přes e-shopy, používání sociálních sítí i čtení zpráv. Foto: Dominika Sladká.

Brno – Internet používá stále více Čechů. Podle publikace Českého statistického úřadu (ČSÚ) Informační společnost v číslech ho v roce 2016 používalo přes tři čtvrtě Čechů starších šestnácti let. Za deset let tak počet českých uživatelů vzrostl o šestatřicet procentních bodů.

V počtu uživatelů internetu Česko dosahuje průměrné hodnoty zemí Evropské unie. Nejaktivnější jsou mladí lidé ve věku od šestnácti do čtyřiadvaceti let – většina z nich je k síti připojena denně, často i prostřednictvím mobilního telefonu.

Každodenně se k síti připojuje i studentka Michaela Lebedíková. „Na internetu trávím několik hodin denně. Potřebuji ho hlavně ke komunikaci a jako zdroj informací. Čtu na něm zprávy a sleduji přes něj televizi, ale také ho používám při práci. Připojuji se jak ze svého notebooku, tak i z mobilu,“ sdělila Lebedíková.

Mobil používají k přístupu k síti i lidé ve věku do čtyřiačtyřiceti let. Starší dávají přednost stolním počítačům a notebookům. „Je zajímavé, že počet uživatelů internetu převyšuje počet uživatelů počítače,“ uvedl odborník na rozvoj společnosti z ČSÚ Martin Mana. Důvodem je podle něj rozšíření chytrých telefonů a dalších přenosných zařízení jako jsou tablety a notebooky.

V roce 2016 devatenáct procent Čechů uvedlo, že na internetu nikdy nebyli. Podle předsedkyně ČSÚ Ivy Ritschelové se počet těchto lidí každoročně snižuje. Ze statistik vyplývá, že jde většinou o osoby v seniorském věku, lidi se základním vzděláním nebo nezaměstnané.

Ti, kteří na internet chodí pravidelně, ho využívají například ke komunikaci na sociálních sítích a k telefonování. „Telefonování přes internet, ať už přes Skype nebo aplikaci Viber, využívám téměř každý den,“ řekla studentka Lebedíková.

Podle mluvčí ČSÚ Petry Báčové však podíl lidí využívajících telefonování přes aplikace v posledních letech klesá. Obliba sociálních sítí mezi uživateli naopak roste. V roce 2016 na nich byly aktivní dvě pětiny Čechů. O dva roky dříve jich bylo o deset procentních bodů méně.

Šedesát procent lidí čte on-line zpravodajství. Přestože i v této oblasti jsou nejaktivnější mladí lidé, zprávy čte i téměř čtvrtina seniorů. K dalším častým aktivitám českých uživatelů patří poslech hudby a sledování videí či filmů. Češi také rádi nahrávají fotografie a videa na stránky jako je Facebook, Youtube nebo Instagram. Této možnosti využívá třicet procent lidí. Stoupl také počet lidí používajících internetové bankovnictví a on-line nakupování.

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.