25.03.2018 17:30


Po vydání jsem se pochválila, říká devatenáctiletá autorka biografie

Autor: Kateřina Bečková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Aneta Chytková se o činech Antonína Kaliny dozvěděla náhodou. Při psaní práce do soutěže Středoškolská odborná činnost (SOČ) ji osud třebíčského rodáka natolik zaujal, že se o jeho předválečném působení a životě v koncentračních táborech, odkud zachránil přes devět set židovských dětí, rozhodla napsat knihu. O Kalinově životě teď chce přednášet a informace rozšířit mezi veřejnost.

Aneta Chytková se svou knihou. Foto: Kateřina Bečková

Když se ve třetím ročníku na třebíčském gymnáziu rozhodovala, jaké téma zvolit pro svou práci do soutěže SOČ, vyhrál u Anety Chytkové příběh Antonína Kaliny. Člen komunistické strany a předválečný třebíčský zastupitel se dostal do koncentračního tábora v Buchenwaldu, odkud díky vyššímu postavení dokázal zachránit více než devět set dětí. Mezi zachráněnými byli například i držitelé Nobelovy ceny Elie Wiesel (za mír) a Imre Kertész (za literaturu).

„Baví mě historie a původně jsem chtěla zpracovat osud atentátníka Jana Kubiše. Jenže o něm už se psalo hodně,“ říkala si tehdy osmnáctiletá studentka. Když si v Třebíčském zpravodaji přečetla o Antonínu Kalinovi, chtěla se o jeho životě dozvědět víc. A zjistila, že dostupných informací není mnoho.

Následující půl rok strávila pročítáním archivních spisů a vyptáváním se Kalinových příbuzných. „Ten rok přijela do Třebíče Alexandra Bodamer, což je Kalinova jediná vnučka. Bohužel ale o době, kdy pobýval v koncentračním táboře nevěděla mnoho, protože dědeček o svých skutcích nechtěl mluvit,“ naráží Aneta na problémy při bádání. Dále se setkala s Kalinovým synovcem Jaromírem Slavíkem nebo neteří Naděždou Šinoglovou.

Spoustu času Anetě zabralo ověřování informací. „Čerpala jsem z knihy Stanislava Motla a několikrát jsem tam narazila na nesrovnalosti. Motl třeba uvádí, že Kalina byl zatčen osmkrát, přitom podle policejních a soudních spisů to bylo jen dvakrát,“ upozorňuje studentka žurnalistiky a politologie. Informacím z archivu věřila, ale Kalinovy zápisy také často fakticky neodpovídaly. „Když jsem si ověřovala výsledky voleb, uváděl špatná čísla. Z koncentračního tábora měl akorát zapsáno, že šel do Dachau a pak do Buchenwaldu. Také se několik papírů ztratilo,“ říká se zápalem badatelka.

KNÍŽKU JSEM SI CHTĚLA UDĚLAT SAMA

Po získání čtvrtého místa v celostátním kole SOČ svou práci nezahodila. Třebíčský novinář František Jůza, se kterým již dříve spolupracovala na knižní sbírce rozhovorů s divadelními herci jí poradil, aby příběh vydala jako knihu. „Tak jsme sehnali sponzory a vytiskli to,“ popisuje Aneta vydání knihy. Velkou částkou jí přispělo městské kulturní středisko, navíc Jůza sehnal sazeče a korektora, kteří byli ochotní udělat práci zadarmo. „Obálku mi navrhla kamarádka Anežka Jirků,“ dodává Třebíčanka.

Samotná práce na knize ji nikdy nepřestala bavit. Kalinův příběh ji natolik fascinoval, že u bádání a psaní vydržela celé dny. „Celou dobu jsem se těšila, jak to dopadne,“ směje se Aneta. Nebyla v časovém stresu, informace z archivu byly přehledné. „Ale bylo jich hodně,“ upozorňuje dívka. Do knížky doplnila některé informace, které do soutěžní práce neměla čas zjišťovat, také musela přepsat citace.

Křest Kalinovy biografie se uskutečnil v roce 2017 při zahájení festivalu Šamajim v židovské čtvrti v Třebíči. Festival byl věnovaný Pavlu Kohnovi, který byl jedním z Kalinových zachráněných dětí a zemřel měsíc před festivalem. „Na křtu byl i izraelský velvyslanec. Celá událost byla dost formální, dokonce se překládala do angličtiny,“ říká Aneta. Po akci s velvyslancem mluvila a knížku mu předala. „To bylo skvělé,“ hodnotí spisovatelka.

Křest knihy. Foto: trebic.news - František Jůza

NEPŘIJDU SI VÝJIMEČNÁ

Kniha se dá sehnat v Třebíči, ke koupi ji nabízí stránka www.trebic.news, kterou spravuje Jůza. Výtisk má také Národní knihovna České republiky nebo Německá národní knihovna. „Když jsem knížku poprvé viděla, tak jsem se pochválila. Ale nejsem ten typ, který by se tím chlubil,“ skromně konstatuje Aneta.

Při povídání zdůrazňuje, jak velkou podporu své práce měla doma. „Knížku může napsat kdokoli, nezáleží na věku. Důležité je mít kolem sebe lidi, kteří pomohou a podpoří,“ myslí si usměvavá dívka. Rodiče ji doprovází i teď, když o Kalinově životě přednáší. Zatím své poznatky předávala v okolí svého bydliště, Kalinův osud chce však dostat i do Brna. „Jednám s Biskupským gymnáziem,“ prozradila Aneta Chytková.  

Klíčová slova: Aneta Chytková, Antonín Kalina, středoškolská odborná činnost, kniha, Třebíč

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.