14.03.2018 09:12


Po ulici Dornych jela po 117 letech poslední tramvaj

Autor: Natálie Kuzmová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

V neděli večer byla uzavřena ulice Dornych, kde už nadále nebude jezdit tramvaj. Dělníci začali pracovat na projektu Tramvaj Plotní, jehož zhotovení potrvá třicet měsíců. Je to strategický projekt města Brna, který má zlepšit průjezd ulicí Dornych. Cestující na trase Úzká-Komárov a naopak budou nyní muset využívat náhradní autobusové dopravy nebo jiných autobusových spojů.

Náhradní autobusová doprava na trase Úzká-Komárov, foto: Natálie Kuzmová

Brno – Po brněnském Dornychu už nebude jezdit tramvaj. Dělníci vybrané firmy zahájili v pondělí práce na rozsáhlém projektu Tramvaj Plotní, který má pomoci zlepšit dopravu v Brně. Zhotovení bude trvat přibližně třicet měsíců. Z důvodu oprav je momentálně uzavřena ulice Dornych. Je omezena doprava několika autobusových spojů a především tramvajového spoje 12.

Tramvaj číslo 12 nyní končí na tramvajové zastávce Zvonařka, ale přestupní uzel na autobusy je na Úzké. Vedení dopravního podniku se rozhodlo posílit dopravu jiných autobusových spojů, které jezdí na trase Úzká-Komárov a naopak. Na této trase jezdí také místo tramvají číslo 12 náhradní autobusy x12. Ty však nejezdí stejně často, jako jezdily tramvajové spoje. „Každé 2 až 3 minuty ze zastávky Úzká odjíždí nějaký spoj, takže o pomalejším průjezdu MHD se nedá hovořit,“ tvrdí mluvčí dopravního podniku města Brna Barbora Lukšová. I přes to některým cestujícím cesta do práce či školy nyní trvá déle. „Jela jsem do školy poprvé po uzavření Dornychu a trvalo mi to o deset minut déle,“ komentuje studentka Masarykovy univerzity Petra Pospíšilová.

Projekt Tramvaj Plotní je pro dopravu a provoz v Brně strategickým projektem. „Zásadní bude především přeložení tramvajové trati z Dornychu do ulice Plotní. Zvětší se kapacita Dornychu i křižovatky Dornychu a Zvonařky, zklidní se ulice Plotní,“ shrnula Lukšová. V současnosti byla doprava pro auta po Dornychu komplikovaná především kvůli tramvajím, které dopravu zdržovaly. Po přeložení tramvajové trati z Dornychu bude postavená nová čtyřproudová silnice. Do budoucna by měla být situace lepší i pro chodce, kteří chtějí jít do Vaňkovky nebo na autobusové nádraží Zvonařka. Opravy v hodnotě téměř 1,2 miliardy korun budou spolufinancovat celkem čtyři subjekty. A sice město Brno, dopravní podnik, teplárny Brno a Ředitelství silnic a dálnic. 

Kvůli uzavírce na ulici Dornych byly zrušeny zastávky Svatopetrská a Kovářská. Ve směru do města také zastávka Konopná. Náhradní autobusy x12 jezdí z nedaleké zastávky Mariánské náměstí.

Poslední tramvaj po ulici Dornych jela 12. března. Tramvaj vyjížděla v 22:16 z Technologického parku. Byla to po 117 letech poslední tramvaj, která po ulici Dornych projížděla. Řídil ji generální ředitel dopravního podniku Miloš Havránek. Byla plná lidí, kteří se přišli na poslední jízdu podívat, a s tramvají na této trase rozloučit.

Klíčová slova: Dornych, tramvaj, plotní, oprava, Brno

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.