21.12.2016 12:02
Po stopách brněnského Bronxu
Autor: Kristýna Šopfová | Kurz: Stisk | Kategorie: Publicistika
Nový průvodce po brněnských Zábrdovicích má přilákat turisty, nebo spíše místní. Překonat předsudky a xenofobní chutě vůči tzv. Bronxu. Malý krůček z komfortní zóny může pomoct řešit problém s vyčleněnými menšinami, a to nejen Romy.
Poslední týden před vánoci pokřtila umělkyně a ilustrátorka Kateřina Šedá svůj dvouletý projekt, průvodce po brněnských Zábrdovicích, zvaný Brnox. Příjemně ilustrovaný průvodce po tzv. brněnském Bronxu má ukázat krásy a zajímavosti „vyloučené“ čtvrti. Každé větší město takovou čtvrť má. V Paříži je to třeba obvod St. Denis, kterému místní doporučují se vyhnout. Pokud ale turisté přijíždí do města s předsudky vůči nějaké lokalitě, jaký má smysl vytvořit po ní průvodce? Není to spíš mapa pro místní?
Podle umělkyně Šedé se brněnští Romové cítí, jakoby žili na periferii, ačkoliv jsou pár minut od centra. Snaha začlenit je se ale setkává s řadou předsudků, které nepřekoná sebenadupanější průvodce. Vystěhovat Romy se po novém roce rozhodla firma Fidurock Brno, která vlastní osm domů. Neprodlouží jim smlouvu. K tomu město nemá volné byty, kam by romské rodiny ubytovalo. Zdá se, jakoby nad začleňováním zlomili všichni hůl. Podle Šedé každý žák osmé třídy v romských školách počítá s tím, že půjde na pracovní úřad. Každý. Není tak divu, že vyhořelá učitelka na svou práci v tamní škole rezignuje.
Cejl je veřejně známá lokalita s kriminálním cejchem. Přitom tam strážnící zasahují stejně často jako jinde. Ovšem potřebují k tomu více osob, jelikož tam mají lidé, kteří se přestupku nedopustili, snahu vměšovat se a bránit své „spoluobčany".
Někteří Romové zároveň sami cítí, že se jich společnost straní, bojí. Řada z nich dokonce přešla na křesťanskou víru. Přímo na Cejlu sídlí svědci Jehovovi, kteří se snaží o „nápravu“ Romů. Na křtu průvodce, na kterém se řada obyvatel Zábrdovic podílela, mluvila trojice mladých Romů o tom, jak skrze víru přestali kouřit, hulit trávu a začali si hledat práci. V tom okamžiku se mi spustil červený majáček s nápisem předsudek.
Je to možné? Pokud ano, vede tudy cesta? Nelze házet všechnu odpovědnost na Romy, zvlášť ne na všechny bez výjimky. Ve čtvrti žijí i další etnika, třeba Ukrajinci, anebo i studenti, ubytování je tam levnější než v ostatních částech města. Hledat snadné řešení na tak komplikovaný problém, který se setkává se skepsí na obou stranách, je zřejmě nemožné. Ovšem, průvodce Bronxem ani rafinovaný bytový „odsun“ nejsou pravděpodobně tím ideálním východiskem.
Klíčová slova: bronx, brnox, romové, cejl, kultura, menšiny
Fotogalerie

Hodnocení příspěvku
1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)
Vkladání nových komentářů skončilo.
AUTOR
Kristýna Šopfová
Zobrazeno 2789×
Hodnocení 2.9 z 5
NEJČTENĚJŠÍ
Sabina Doležalová: Bikini Fitness bych přirovnala ke sportovní miss
Veronika Sodomová
Zobrazeno 3086×
02. 04. 2018 20:36
Účelová kritéria, zlobí se Rudičané. Obecní byt nezískala rodina s dítětem, ale přítelkyně místního hasiče
Adéla Formánková
Zobrazeno 2614×
07. 04. 2018 19:38
Do kavárny za dobrým skutkem. Hosty obsluhují lidé s hendikepem
Jana Hostičková
Zobrazeno 1136×
27. 03. 2018 16:04
NEJNOVĚJŠÍ
Víte, kdo vyráběl vaše oblečení? Fashion Revolution Week má odpověď
25. 04. 2018 23:37
Psí lebka namísto míče, staré pneu jako branky. Postapokalyptický Jugger: Krutá hra není sportem pro slabé povahy
25. 04. 2018 23:30
Ostravské volejbalistky v napínavé bitvě porazily Brno a radují se ze zisku extraligového bronzu
25. 04. 2018 22:21
Trend nakupování v bazarech neustále roste. Mají pořád co nabídnout?
25. 04. 2018 22:00
Skauti a skautky oslavili svátek svatého Jiří celodenním nošením kroje
25. 04. 2018 21:14