16.05.2017 21:54


Plzeň i Slavia v cílové rovince. Náskok dvou bodů je ale hodně zrádný

Autor: Radek Krajči | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Už v sobotu je na programu české fotbalové ligy předposlední kolo sezóny. V případě výhry a zaváhání Plzně můžou slávisté už okolo sedmé hodiny večer bouchnout šampus a zapálit vítězný doutník. Sešívaní však mají dvě kola před koncem k titulu blízko, a přece daleko. Los ani forma jim totiž zrovna nenahrávají.

Radek Krajči Foto: Alice Šplíchalová

Závěr první fotbalové ligy se blíží ke svému konci. V cílové rovince se rozhoduje nejen o (staro)novém mistru ligy, ale i o sestupujících. Zatímco o titul už běží pouze dva koně, situace na chvostu je ještě o něco zamotanější. Oni zmínění dva koně mají hodně společného. Především neschopnost dostat se do trháku a nadobro zlomit odpor soupeře. Po remíze Slavie s Jabloncem měli oba týmy stejný počet bodů a Plzeň lepší skóre ze vzájemných zápasů. Hned v dalším kole ale ztratili se stejným soupeřem i viktoriáni, a v posledním kole po hektickém závěru ukopali alespoň remízu s Mladou Boleslaví. Její hlavní protivník v boji o titul ale nepochopitelně ztratil dva body s Duklou a o stejný počet bodů vede tabulku. Oba týmy tak v klíčových situacích zlomily vlastní chyby. Především u pražského celku je škobrtnutí na jedné z posledních překážek nepochopitelné. Mají k titulu skutečně blíže než Západočeši?

Na první pohled mají všechny trumfy v rukách sešívaní. Pokud vyhrají obě utkání, není co řešit. Jenže to zas tak lehké nebude. V posledním kole by Brno porazit měli, ale vzít s sebou zpět tři body ze sobotního utkání v Boleslavi bude pro svěřence trenéra Šilhavého náročné. Domácí totiž hrají stále o poháry a bodovat je proto nutností. Tím spíše když první tým tabulky nepředvádí pohledný a účinný fotbal jako ze začátku jara a krása ofenzivního stylu hry se ztratila spolu se zdravím jejich kapitána Škody. Ani s reprezentačním šutérem ale Slavia nešlape, jak by měla. Africkým hráčům viditelně došly síly, záložní řada jen těžko vymyslí kvalitní kombinaci a góly ze standartních situací evidentně nestačí. V Boleslavi budou muset svého soupeře hodně překvapit, protože výškovou převahu mít nebudou a zadarmo nezískají nic.

Naopak splněno má dvě kola před koncem Brno, kam míří Plzeň, a kde potřebuje bezpodmínečně vyhrát. Moravané přivezli tři body ze hřiště poslední Příbrami a definitivně si zajistili ligovou příslušnost i pro příští rok, tím pádem v sobotním utkání už žádnou kloudnou motivaci nemají. Nebo snad budou chtít pomoci „pražákům“ k titulu? To je nepravděpodobné. V posledním zápase pak obhájce titulu hraje ve Štruncových sadech s Jihlavou, která v případě výhry nad Příbramí bude rovněž ze hry o sestup venku. Soupeři tedy téměř ideální. Kromě losu mohou viktoriáni těžit i z více zkušeností. Vždyť o titul hrají posledních sedm let, během kterých měla Slavia úplně jiné starosti. O parádní formě se v jejich případě taky mluvit nedá, ale o tu v posledních zápasech sezóny ani nejde. Zápasy totiž rozhodnou bojovníci, kterých má Viktoria v týmu hodně, což ukázalo minulé kolo.

Ve finiši tedy věřím více Plzni, ač na svého soka ztrácí dvě tempa. Spanilá jízda týmu z Edenu bez prohry je obdivuhodná, ale neschopnost v posledních zápasech si vybere svou daň. O to horší jsou ale vyhlídky do pohárové Evropy. Cožpak jsou týmy, které nejsou schopny zvládnout klíčové zápasy v lize, připraveny postoupit do skupinové fáze jedné či druhé evropské soutěže? V předkolech je čekají těžší soupeři než Dukla či Jablonec. Když připočteme účast buď Opavy nebo Zlínu a zdecimované Sparty v Evropské lize, světlé zítřky vidí snad jen zarytý optimista. Do zápasů se zahraničními týmy je ale ještě daleko. Prvoligový dostih končí a už v sobotu bude některý z týmů opravdu blízko vysněnému poháru.

Klíčová slova: Slavia, Plzeň, fotbal, liga, komentář

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.