11.12.2018 19:51


Plnohodnotní pracovníci nebo jen pomocné ruce? Studenti promluvili o tom, jak jsou pro ně školní praxe přínosné

Autor: Adriana Široká | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Někteří studenti odborných škol a učilišť povinné praxe považují za neplnohodnotné. Podle některých je nedokáží dostatečně připravit na budoucí povolání. Studenti často dělají jen pomocné práce a k opravdové odborné práci se nedostanou. Proto si raději hledají praxi u firem na vlastní pěst. Redakce Stisku se studentů ptala, jak je pro ně povinná praxe ve skutečnosti přínosná. 

Povinné praxe na odborných školách

Brno - Většina studentů průmyslových, zdravotnických i jiných odborných středních škol musí během svého studia absolvovat odbornou praxi. Ta je má připravit na budoucí povolání. Podle dotázaných studentů však na praxích dělají pouze pomocné práce, které je ničemu nenaučí. 

 

František, Střední průmyslová škola a Vyšší odborná škola Brno, Sokolská

Povinné praxe máme ve druhém a třetím ročníku. Praxe nabízené školou jsou špatné, je lepší, když si student najde firmu sám. Do firem vybraných školou bych nešel, taková praxe je poslední záchrana. Spokojenost s praxemi se různí. Někdo byl spokojený, protože si našel dobrého zaměstnavatele a vydělal si nějaké peníze. Stáže od škol jsou ale oficiálně neplacené. 

Kateřina, Střední zdravotnická škola Brno, Jaselská

Povinné praxe máme dvakrát týdně. Nemocnice nám vybírá pouze škola, praxe v nich je pro nás ale určitě přínosná. Jsem spokojená jak s přístupem sester na odděleních, tak s učiteli. 

Petra, Církevní střední zdravotnická škola Grohova 

Povinné praxe máme od druhého ročníku. Instituce ale vybírá jen škola, sami si pracoviště nemůžeme vybrat. Praxe by pro nás určitě měly nějaký přínos, ale většinou nás sestry k ničemu nepustí a jsme tam vlastně zbytečně, jen ztrácíme čas. Děláme hlavně práci sanitářek, takže omýváme a krmíme lidi, ale skutečnou náplní naší práce by měla být nějaká odborná činnost. 


Tomáš, Střední odborné učiliště tradičních řemesel a vyšší odborná škola, spol. s r.o.

Praxe máme v rámci školy, pokud chceme praxi ve firmě, musíme si ji sami sehnat. Školní praxe jsou zanedbané, stroje jsou staré a do rozbitých strojů se neinvestují peníze na opravu. Na začátku školních praxí se člověk naučí nové věci, potom ale děláme pořád to samé, je to rutina. Vím, že máme osnovu, ve které je napsané, co musíme za praxe stihnout. Realita je ale jiná, vůbec to tak nefunguje. S praxemi jsou tu nespokojení téměř všichni, ale myslím, že i kdyby se to řešilo s vedením, tak se nic nezmění. Na druhou stranu nám škola dává dostatečné množství informací ohledně praxí ve firmách a pomáhá nám s administrativou. 

Veronika, Střední škola Brno, Charbulova, příspěvková organizace

Praxe máme povinné, ale nejsou takové, jaké bych si je představovala. S kuchařem to nemá nic společného. Děláme vesměs pomocné práce. Krájíme a čistíme ovoce, zeleninu nebo uklízíme v kuchyni. Kuchaři nás k ničemu nechtějí pustit a na závěrečných zkouškách po nás chtějí, abychom uvařili pět jídel.

Klíčová slova: povinné praxe, anketa, odborné školy, učiliště, studenti

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.