04.04.2017 09:46


Platit drahé poplatky agenturám? To dnes au pair rozhodně nemusí

Autor: Martina Ivanová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Každý rok se au pair programu zúčastní tisíce dívek z celého světa. Jejich zkušenosti jsou mnohdy velmi rozdílné. I to je důvod, proč panuje všeobecná představa, že by jim první pobyt měla zprostředkovat agentura. Je to skutečně tak? A není lepší, když si rodinu může vybrat au pair sám?

Jaro je již v plném proudu. To pro spoustu mladých lidí znamená jediné. Nastal čas naplánovat si program na těch pár letních měsíců volna, které se kvapem blíží. V mnohých případech jsou cíle podobné. Mezi priority patří cestování, brigáda, nebo změna prostředí a tak není divu, že spousta lidí volí pracovní pobyty v zahraničí. Jednou z možností jsou populární au pair programy.

Au pair se účastní převážně mladé ženy, které pečují o cizí děti za stravu, ubytování a kapesné. Pro Češky patří mezi nejpopulárnější destinace například Anglie, Spojené státy, Německo, Španělsko, nebo Irsko. Agentury nepopírají velký zájem rodin po celém světě, které stojí o výpomoc v domácnosti. Na druhou stranu varují, že je třeba jednat včas, a že je potřeba slevit ze svých nároků na umístění, nebo třeba maximální počet dětí.

Rovnice je, řekla bych, jednoduchá. Pokud nechcete slevovat ze svých nároků, jeďte na vlastní pěst. Sama jsem hlídala děti dvakrát. V obou případech v Irsku. Poprvé jsem následovala tradiční model a rozhodla se pro agenturu. Musela jsem řešit vše více než tři měsíce dopředu a přizpůsobit se stanoveným podmínkám. V neposlední řadě zaplacení agentury, společně s dopravou a pojištěním, spolklo již před cestou tolik peněz, že jsem byla po třech měsících práce ráda, když moje kapesné pokrylo právě ony zmíněné výdaje. 

Agentury pro letní pobyty málokdy umožňují kratší dobu, než jsou tři měsíce. To omlouvají malým zájmem rodin o krátkodobou výpomoc. Tento argument je na místě. Rodiče nechtějí, aby si jejich dítě někdo předával jako horký brambor, protože vždy trvá, než mezi dětmi a au pair vznikne důvěrné pouto. Na druhou stranu rodiny často přijímají skutečnost, že ne každý chce strávit v cizí zemi celý rok. 

Pokud nechce člověk vyrazit s agenturou, ale ani nemá žádné známé, skrz které by si umístění domluvil, nabízejí se dvě možnosti. Webové stránky, které sdružují hostitelské rodiny (rodiny, které přijímají au pair) a budoucí au pair, nebo Facebook.

Weby by pro seznamování rodin a au pair jsou ambiciózní a mohou fungovat. Nicméně jsou přehlcené a s tím klesá i šance, že si uchazečů někdo všimne. Každá rodina je tam zasypána mnohými žádostmi o práci a na každého zájemce o pozici au pair se tak nedostane.

Já nakonec zvolila Facebook. Nepopírám veškeré nebezpečí, které s sebou nese, osobně se mi však stále jeví jako nejlepší řešení. Alespoň co se týče krátkodobých cest po Evropě.

Existuje celá řada facebookových skupin, kde se sdružují au pair, ale i hostitelské rodiny. Komunita au pair zde nejen hledá práci, ale kontaktují se i vzájemně a organizuje různé akce. Hostitelské rodiny tam potom hledají výpomoc do domácnosti a k dětem.

Skupiny nesou v názvu „Au pair in,“ nebo prosté „Au pair“ doplněné o město, čtvrť, nebo zemi, kde se daná komunita nachází. Vzhledem k popularitě tohoto programu není minimálně v Irsku nebo Velké Británii problém najít stránku, které odpovídá místu dle přání uchazečů. Tam může zájemce vložit inzerát, nebo odpovídat na inzeráty hostitelských rodin. Stačí napsat něco o sobě, nezapomenout své zkušenosti, věk a na jak dlouho chce zájemce vycestovat. Ze dne na den pravděpodobně nenajdete rodinu ani zde, většinou je to ale otázka pouhých týdnů.

Každý zájemce by měl před příjezdem kontaktovat rodinu i jinak než skrze samotný Facebook nebo email. Nabízí se telefon, Skype a mnoho dalších aplikací sloužících k telefonování. Uchazeč by si zároveň měl vyžádat fotky rodiny a přesnou adresu, kde bude s rodinou po dobu pobytu bydlet. Tyto kontaktní údaje předá i někomu ze svých blízkých v Čechách. Pokud se zájemci cokoli nebude zdát, musí o tom s rodinou komunikovat, aby se nejasnosti vyřešily již před odjezdem. 

Nakonec by se nemělo zapomínat ani na vyřešení formálních záležitostí, které se týkají práce. Uchazeč před svým odjezdem musí vědět, jaká bude náplň jeho práce, výše kapesného, nebo pracovní doba. Důležité je myslet i na detaily. Au pair má zpravidla k dispozici vlastní pokoj, nebo zajištěnou stravu. I toto je třeba ověřit. Je dobré si veškeré informace ukládat například v emailové konverzaci. Hostitelská rodina potom nemůže tvrdit, že slíbila něco jiného, než na čem se s au pair skutečně domluvili. Jednání na vlastní pěst s sebou nese určitá rizika. Na druhou stranu je důležité si uvědomit, že ani agentura není stoprocentní zárukou jistoty a tak není člověk pod její záštitou vždy v bezpečí.

Klíčová slova: Au pair, letní pracovní pobyty v zahraničí, hlídání dětí, hostitelská rodina

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.