08.10.2013 18:23


Pivo, jídlo a víno vystřídala řemesla

Autor: Martina Řihánková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Festival v centru dění, který je k vidění na náměstí Svobody už od 12. září, se blíží do finále. Včera začala jeho poslední část, Slavnosti řemesel. Své výrobky na trzích představují řemeslníci z celého Česka.

Brno – Po Slavnostech piva, jídla a vína včera na náměstí Svobody ožily Slavnosti řemesel. Ty jsou věnovány především drobným řemeslníkům a výrobcům dárkových předmětů z celé republiky a na festivalu se objevily letos vůbec poprvé. Nahradily totiž původní Slavnosti regionů. „Organizace, jako jsou turistická a informační centra, pomocí kterých bychom mohli Slavnosti regionů vytvořit, mají omezené rozpočty a soustředí se pouze na místní činnost v oblasti, kde fungují. Slavnosti regionů by tak nebylo možné zrealizovat,“ vysvětluje tiskový mluvčí Festivalu v centru dění, Roman Burián. Slavnosti řemesel jsou zároveň jakousi tečkou za celým festivalem: „Je logické, že zrovna Slavnosti řemesel jsou zařazeny na konec Festivalu v centru dění. Kdybychom dali nakonec například Slavnosti piva, byla by hrozná zima a nebylo by to ono. Kvůli různým technickým okolnostem tak vychází Slavnosti řemesel na závěr celého festivalu,“ dodává Burián.

Na náměstí prodávají své výrobky a díla řemeslníci ze všech koutů republiky. Kromě šperků všeho druhu jsou zde k dispozici i stánky s keramikou, dřevěnými výrobky, kořením, pleteným a háčkovaným oblečením, kožešinami a dokonce i hračkami. Hladoví návštěvníci pak mohou ochutnat nejrůznější speciality jako halušky, slovenské sýry, oříšky v karamelu, belgickou čokoládu či trdelníky. „Trhy se mi líbí. Jsou tu moc hezké výrobky. Nevím, jestli si něco koupím, ale líbí se mi tady šperky a taky výtvory ze skla,“ komentuje trhy návštěvnice Lenka Čerstvá.

Stejně jako mají letos na festivalu premiéru celé Slavnosti řemesel, i někteří řemeslníci přijeli na trhy poprvé. Příkladem je Lenka Ulrichová, majitelka stánku s ručně malovaným textilem: „Začala jsem malovat na trička asi před sedmi lety a pak jsem se do toho pustila ve velkém. V Brně na trzích jsem letos úplně poprvé. Hlavně doufám, že přijde dost lidí.“

Celý jarmark dále doprovází kulturní program, v rámci kterého budou celý týden na náměstí k vidění jazzové, popové i swingové hudební skupiny, folklórní vystoupení či divadelní představení pro děti.

Slavnosti je možné navštívit každý den až do konce tohoto týdne, tedy do neděle 13. října, mezi desátou až devatenáctou hodinou. Podle starosty městské části Brno-střed Libora Šťástky bude právě v neděli celý Festival v centru dění zakončen předáním symbolického šeku. Částka získaná z prodeje určitých výrobků během festivalu bude věnována zástupcům Hospice svaté Alžběty.

Klíčová slova: náměstí Svobody, slavnosti, řemesla, trhy, festival

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.