15.05.2020 10:06


Pivo je svoboda, hlásá nový projekt Moravské galerie

Autor: Jan Valtr | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Lidé mohou opět navštívit Moravskou galerii v Brně. Stálé výstavy doplnil sezónní projekt Beer is here na nádvoří Pražákova paláce. Organizátoři nabídnou autorská čtení, filmové projekce nebo koncerty.

Projekt Beer is here propojuje pivo a umění (Foto: Jan Valtr)

BRNO — Moravská galerie znovuotevřela své prostory veřejnosti. Brňané mohou navštívit Pražákův palác v Husově ulici, muzeum Josefa Hoffmanna, Místodržitelský palác i Jurkovičovu vilu. Stálou expozici konceptuálního umění Art is here obohatil nový projekt populárního umění, který propojuje pivo a umění.

Beer is here odkazuje na období normalizace, kdy byla hospoda symbolem umělecké i občanské svobody. Nádvoří Pražákova paláce se tak rozrostlo o stoly, židle a výčep U Pražáků. Zaměstnanci muzea v něm čepují regionální piva, ale i limonádu.

Prostranství v dalších týdnech zaplní kulturní program. „Nabídneme přednášky a autorské prezentace, rekonstrukce klíčových akcí spojených s pivem, autorská čtení, filmové projekce nebo open-air koncerty,“ vysvětluje hlavní kurátor Moravské galerie Ondřej Chrobák. Nádvoří navštíví třeba brněnští umělci generačně spjatí se sběratelem a umělcem Jiřím Valochem.

Výčep s posezením je pro návštěvníky otevřený od středy do pátku, vždy od 16 do 22 hodin. Zahájení projektu navštívil výtvarník Petr Kvíčala, doplnila ho hra na harmoniku. „Konečně venku. Je to příjemný doplněk klasické výstavy,“ uvádí návštěvnice Eva Hannelore Schmidová. O dalším programu bude Moravská galerie informovat na sociálních sítích.

Vstup do vnitřních výstavních prostor galerie je možný pouze s rouškou. Návštěvníci mezi sebou musí dodržovat doporučené odstupy. Vstupné na výstavu Art is here a další expozice v Pražákově paláci zůstává dobrovolné.

Instituce musela v březnu zavřít všechny své budovy. Přesunula se do online prostoru, kde návštěvníkům nabídla virtuální prohlídky. Začala také pomáhat současným výtvarníkům a designérům, a to nákupem jejich umění do sbírek galerie.

Klíčová slova: Moravská galerie, pivo, umění

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.