03.12.2019 22:49


Pivní burza se pokusí potěšit sběratele i oslovit nováčky

Autor: Jiří Kašpárek | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Pivní nadšenci vyhlíží příští sobotu. V sídle brněnského ombudsmana si budou moci příští sobotu od osmi do jedenácti pořídit pivní suvenýry. Svou sběratelskou kariéru tam mohou začít i nováčci. „Výjimečná bude burza pro všechny, kterým se podaří najít to, co jim chybí,“ přibližuje akci organizátor Karel Žíla.

Na pivní burze si lidé budou moci pořídit například etikety či sklenice. Autor: Jiří Kašpárek

Brno – Nové pivní suvenýry si budou moci sběratelé pořídit příští sobotu v sídle brněnského ombudsmana. Možnost nahlédnout pod pokličku pivního sběratelství však dostanou také nováčci. Fenoménu sbírání pivních předmětů se v Česku věnují tisíce lidí, noví nadšenci ale příliš nepřibývají. „Dneska už sběratelství moc mladých lidí nezajímá, takže je hlavně o starých, kteří s ním začali kdysi,“ říká Milan Trhlík, který se sběratelství věnuje pětačtyřicet let.

„Lidé se můžou hlavně těšit na novinky, které teď pivovary vydávají. To jsou nové etikety, podtácky nebo sklenice. Budou tam ale i lahve nebo korunky,“ láká na pivní burzu organizátor Karel Žíla. On sám se věnuje sběratelství přes padesát let. „Burza je sice hlavně pro sběratele, ale ti tam třeba vezmou své děti, aby pokračovaly v rodinné tradici. A někdo nový tam tomu třeba naopak propadne,“ oznamuje s optimismem Žíla.

Sběratelský koníček se za jeho života změnil. „Dnes je pivního materiálu opravdu hodně. Lidé se už orientují spíše na určitou oblast, sbírají například jen krajské pivovary. A nesbírají se už ani zahraniční věci. Je tu totiž tolik pivovarů, že se snaží stále upoutávat pozornost, třeba právě novou etiketou,“ popisuje vývoj Žíla. Proměnu ve sběratelství vidí i Trhlík. „Etikety už nesbíráme, ale kupujeme. Teď už skoro nikdo etikety zdarma nedává, jsou to výjimky,“ vypráví.

„Máme zamluvených sto stolů. Tam jsou stolaři. To jsou ti, kteří předvádí a nabízí svůj materiál. Snad by mohlo přijít přes dvě stě lidí, ale je před Vánoci, takže jich dorazí třeba víc,“ prozrazuje svá očekávání Žíla. Pivní burza se koná příští sobotu od osmi do jedenácti v budově Veřejného ochránce práv.

Klíčová slova: Pivo, etikety, sklenice, podtácky, pivní burza, Brno

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.