17.11.2020 20:21


Piráty čeká hlasování o koalici pro parlamentní volby

Autor: Lukáš Marek | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Od pátku do pondělí boudou členové pirátské strany hlasovat o společné koalici s hnutím Starostů a nezávislých. Ke koaličním jednáním pro volby do poslanecké sněmovny v roce 2021 je nutný souhlas třípětinové většiny na pirátském fóru. Přestože předseda strany Ivan Bartoš deklaruje jednorázové spojení těchto subjektů jako velmi důležité pro úspěch, uvnitř pirátské komunity tak jednoznačný názor nepanuje.

Piráti budou hlasovat o koalici s hnutím STAN. Foto: Tisková zpráva České pirátské strany

Brno - Pirátům i hnutí STAN již několik měsíců rostou preference, podle posledního modelu agentury Kantar CZ by součtem svých preferencí společně vyhrály volby. „Růst podpory zjevně velmi souvisí s výsledkem krajských voleb, kde obě strany poměrně výrazně uspěly,“ řekl politolog Lubomír Kopeček. Společná kandidatura v Olomouckém kraji přinesla zisk postu hejtmana. Hnutí STAN kromě toho vyhrálo ve středních Čechách a zásluhou populárního hejtmana Martina Půty drtivě zvítězili spříznění Starostové pro Liberecký kraj. Právě koaliční partner založený na osobnostech z jednotlivých regionů by měl koalici přinést hlasy i v oblastech méně nakloněných liberálnějším stranám. „Starostové mají velmi malé loajální voličské jádro a není jasná reakce neupevněných voličů na spojení s Piráty,“ poukázal na možné úskalí Kopeček.

O Starosty a nezávislé měly kvůli jejich regionálnímu charakteru a programové nevyhraněnosti zájem i strany bloku ODS, KDU-ČSL a TOP 09. Předseda strany Vít Rakušan však takové spojení odmítl a soustředil se na jednání s Piráty. Jedním z důvodů odmítnutí byly neshody s ODS i osobní rozpory po partnerství s TOP 09, kterou STAN podporoval v parlamentních volbách 2010 a 2013. S KDU-ČSL se tomuto hnutí rozpadla koalice těsně před minulými volbami do poslanecké sněmovny, kdy lidovci kvůli obavám z nepřekonání desetiprocentního volebního prahu raději kandidovali samostatně. „Ani současná koalice není jistá, u Pirátů je dost členů proti tomuto projektu,“ řekl politolog Miloš Gregor z Masarykovy univerzity v Brně.

Na pirátském fóru se objevují poměrně kritické připomínky, které se týkají především pražského působení potenciálního koaličního partnera, možné ztráty programové suverenity, ale i obavy z možného vykroužkování populárních starostů obcí za STAN a odsunutí některých pirátských kandidátů mimo poslaneckou sněmovnu. „Zahodíme polovinu programu a STANu dáme na kandidátkách zhruba každé čtvrté místo,“ uvedl v červenci na fóru člen republikového výboru Pirátů Michal Gill. Europoslanec Mikuláš Peksa zase ostře varoval před možnými kontroverzními kandidáty, které by jeho strana nemohla z koaliční kandidátní listiny vyloučit. „Určitě by bylo fajn, kdyby Piráti se STANem někdy skládali vládu, protože pak by mohli v té vládě být super lidi - koneckonců, ministrů je pár,“ dodal Peksa. Starostové tak nemají budoucí liberálně orientovaný projekt jistý, byť se sami k němu stavějí pozitivně. Společná vůle předsedů obou stran nemusí v decentralizované Pirátské straně znamenat konečný vznik spojenectví.

„Současná přitažlivost obou stran může souviset s dosavadní absencí větších skandálů či vnitřních sporů, stejně jako se zjevným propadem důvěry ve stávající vládní koalici,“ řekl politolog Kopeček. Zároveň dodal, že současný rostoucí potenciál způsobený přilákáním nevoličů a převzetím bývalých podporovatelů ANO a ODS nemusí vydržet. „ Ukáží to až další měsíce,“ doplnil Kopeček. „Zřejmě voliči oceňují jejich opoziční práci a vidí v nich alternativu ke stávající vládě,“ uvažoval Gregor. I on však nespatřoval jistotu v setrvání trendu vzrůstajících preferencí těchto politických subjektů. „Je možný scénář, že část voličů obou stran nebude z případné spolupráce nadšená, takže konečný zisk může být nižší než pouhý součet preferencí obou stran,“ podotkl Gregor. Jako druhou variantu nastiňuje možnost nalákání nevoličů na koaliční projekt a zvýšení volebního zisku.

První důležitá kapitola tohoto spojenectví se může začít psát již o nastávajícím víkendu, kdy bude rozhodovat hlasování pirátského fóra. Aby mohla vzniknout nová koalice, musí pro ni hlasovat alespoň třípětinová většina.

Klíčová slova: Piráti, hnutí STAN, koalice, pirátské fórum

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.