29.03.2017 09:01


Piráti z České republiky a prokletí pětiprocentní klauzule

Autor: Jiří Král | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Téma České pirátské strany v poslední době opět vyplouvá na povrch. Mohou za to stoupající preference a mediální pozornost věnovaná některým výrokům jejích čelních představitelů. Nabízí se však otázka, nakolik je strana připravena na celostátní úroveň politiky. Dosud totiž získala posty pouze v politice krajské a komunální.

Česká pirátská strana má tento rok poprvé reálnou šanci získat křesla v parlamentu. Průzkumy dávají Pirátům značně rozdílné šance. Některé mluví o téměř šesti procentech, některé o méně než dvou. Možný vstup nové liberální strany, která by zamíchala karty, jsem ze začátku vítal. Když se však podíváte na program a strukturu strany a přičtete k tomu kontext několika posledních událostí, začne se nabízet otázka, jestli jsou Piráti na celostátní politiku připraveni.

I když mají termín „strana“ přímo ve svém názvu, ve výsledku se Piráti podobají hnutím více než ty strany, které se snaží jako hnutí profilovat. Zjednodušeně řečeno jde o skupinu lidí s liberálními postoji, kteří vnímají nedostatečnou pozornost, které je v parlamentu věnována novým technologiím, přístupu k informacím a rádi si občas zapálí jointa. Neříkám, že se nevěnují i jiným tématům, ale jejich pozornost je rozložena značně nerovnoměrně. Natolik nerovnoměrně, že když je předseda strany Ivan Bartoš dotázán na svůj postoj k NATO, odpoví, že v tomto směru nemá jasný názor a moc nad tím nepřemýšlel. Takovou odpověď bych považoval za nedostačující i u řadového člena jakékoli strany. V případě lídra, který si klade za cíl deset procent hlasů, to je problém obrovský.

Dalším kontroverzním představitelem strany je místopředseda Ivo Vašíček. Ten naposledy svérázně komentoval výročí okupace Němci, kdy hitlerovskou Třetí říši dal do souvislosti s dnešním Německem. Tímto přirovnáním dorovnal intelektuály, jako jsou například turecký prezident Erdogan nebo polský nacionalista Kukiz. Vašíček i Bartoš tvrdí, že jde o jejich osobní názor, nikoliv o oficiální postoj strany. V tom mají určitě pravdu. Už jen proto, že jednotný postoj strany k těmto tématům neexistuje. Navíc by nebylo od věci, aby se onen „osobní názor“ čelních předních představitelů strany nelišil od toho, který zastává zbytek jejich partaje. Na šíření svého alternativního postoje má totiž právo řadový člen, vedení má mít ve straně i sjednocující funkci. Ale to už bych chtěl asi moc.

Proti legalizaci marihuany nic nemám, jsem jednoznačně pro. V případě Pirátů mě však i téma marihuany poněkud irituje. Mluví o něm v každé druhé větě, někteří členové nemluví prakticky o ničem jiném a další zase vypadají, že si ji dopřávají až v příliš velké míře. Na marihuaně není nic moc špatného, dokud ji nezačnete prezentovat jako jedno ze stěžejních volebních témat. Opravdu tu totiž máme relevantnější témata než to, jestli si dvě třetiny Čechů seženou svůj gram legálně nebo pod pultem.

Voliči Pirátů jsou političtí sirotci. Některým rodiče zemřeli a nemají kam jít. Někteří rodiče nikdy nepoznali a vidí svou šanci je najít. A třetí velmi početná skupina byla svědky toho, jak se jejich rodič mění v alkoholika a řeže je hlava nehlava, takže od něj utekli. Voličská základna je tak ve výsledku spletencem zastánců levice, pravice a středu. Sjednocuje je jejich osiřelost a odpor k jiným možnostem adopce.

Uznávám však, že vzestup Pirátů může mít i pozitivní přínos. Donutit ostatní strany zabývat se využíváním nových technologií a přístupem k informacím v moderní společnosti. Podobný efekt měli Zelení, kteří podobně vnutili ostatním stranám ekologická témata. Některé své postoje má strana kvalitně vyargumentované. Stále zde však vidím hodně prostoru pro zlepšení, zejména v selektivním přístupu k tématům a názorové jednotě. V tuto chvíli si nemyslím, že by strana byla v dostatečně dobré kondici pro vytváření legislativy v parlamentu. Volby jsou ale až na podzim. Piráti mají na vytvoření názoru na NATO stále ještě čas.

Klíčová slova: Piráti, volby, marihuana, parlament, Ivan Bartoš

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.

Přehled komentářů

Václav Šubrt | 30. 03. 2017, 23:51
No, ano, s řadou věcí z článku by se dalo souhlasit. Nicméně, která strana na české politické scéně je dostatečně vyspělá? Pokud za vyspělost nepovažujeme podléhání zájmům šedých eminencí a ekonomických lobby, tak žádná. Zkrátka, pokud si člověk přečte jejich program (který zdaleka není jen o marihuaně a internetu), pak má pocit, že jako jediní alespoň tuší, kde současnou společnost (nejen českou) tlačí bota. Samozřejmě je to strana (hnutí) prostoupená "revolučním duchem", ale to bych jim spíše přičítal za klad, zvlášť pokud se podaří tuto energii přetavit v konstruktivní řešení. To je samozřejmě otázka, zda na to mají. Ale jistá naděje tu existuje. Minimálně tímto duchem mohou nakazit i zbytek společnosti a politických stran.