12.11.2017 20:39


Pionýři obnovili naučnou stezku v brněnských Bohunicích

Autor: Zuzana Slámová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Projít si naučnou stezku a zastavit se u jedenácti informačních tabulí mohou od neděle 12. listopadu lidé v brněnské městské části Bohunice. Pionýrům z 32. oddílu Severka se podařilo obnovit naučnou trasu, která během let úplně vymizela. Dnes po poledni se sešli spolu se starostou Bohunic a slavnostně zasadili poslední informační ceduli na začátek stezky u zastávky Běloruská.

Brno – Znovu otevřít naučnou stezku v městské části Brno-Bohunice se podařilo pionýrům z 32. oddílu Severka. Zaniklou trasu z roku 2005 opětovně označili a na stezce zasadili nové informační tabule na místo starých, které během let zmizely nebo zchátraly. Cílem projektu, který je součástí oslav 780 let od založení Bohunic, je ukázat novým i stávajícím obyvatelům městské části její historické památky i přírodní zajímavosti, které by v sídlištní zástavbě málokdo hledal.

Poslední ceduli slavnostně umístil starosta městské části Brno-Bohunice Antonín Crha v neděli po poledni. „Jsem za naučnou stezku moc rád. Pamatuji si tu první, která sloužila řadu let. Některá stanoviště nám vandalové zničili, a tak té dnešní přeji delší životnost a aby se jí vandalové vyhýbali,” uvedl Crha. Pro návštěvníky znovuotevření stezky připravili pionýři malé občerstvení a hru v terénu. Zájemci dostali list s otázkami, na které se vydali hledat odpovědi právě na naučnou stezku.

Trasa měří jedenáct kilometrů a prochází celou městskou částí, od výhledů na výstaviště z Červeného kopce počínaje a jižně položenou říčkou Leskavou konče. O obnovu stezky se postarala členka pionýrského oddílu Tereza Navrátilová. „Přišla jsem až ve chvíli, kdy stezka úplně upadala, nikdo se o ni nestaral. V minulém roce už z jedenácti cedulí nezbyla ani jedna. Přišlo mi hrozně líto, že by stezka měla takto skončit, tak jsem si řekla, že ji obnovíme, dala jsem do toho energii – a povedlo se," řekla Navrátilová.

Informace na tabulích na sebe nenavazují, je proto na vůli každého, jakým směrem si trasu projde nebo zda některé body vynechá. Lidé se mohou například dozvědět, kam se vlévá říčka Leskava, kolik má ježek bodlin nebo kde se nachází smírčí kameny a další lokální zajímavosti. „Jsem rád, že se stezku podařilo obnovit, pro spoustu lidí je to příležitost, jak se něčemu přiučit a poznat krásy Bohunic. Nejzajímavější mi přišla informace, kolik metrů ujde šnek za hodinu," uvedl účastník akce Dominik Suchý.

Poprvé stezka vznikla v roce 2005, během let ale rychle zchátrala, informační cedule se rozkradly, uhnily nebo je poničili vandalové. Například na zkoušku zasazený informační panel posprejovali výtržníci během dvou hodin od zabudování. Bílo-zelené značení naučné trasy zase s přibývající zástavbou zaniklo. Organizátoři doufají, že novou stezku se již podaří zachovat. 

Klíčová slova: naučná stezka, pionýři, Bohunice

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.