15.04.2015 13:38


Pět důvodů, proč sledovat Hru o trůny

Autor: Nagyová Eva | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Několikaměsíční čekání skončilo. První díl páté série Hry o trůny odvysílala v pondělí americká televize HBO a diváci se konečně zase mohli na tři čtvrtě hodiny stát součástí světa intrik, draků a krve. Ačkoliv má seriál své oddané fanoušky, existují stále lidé, kteří nevědí, zda jej začít či nezačít sledovat.

Hra o trůny není klasický americký seriál, kde je celý svět sluníčkový a všechny problémy se časem samy vyřeší. Autor knižní předlohy George R. R. Martin vytvořil příběh, který nejenom po dlouhé době oživil světovou fantasy scénu, ale je také v mnoha ohledech úplně odlišný od jiných žánrově podobných vypravování. Proč se Hru o trůny vyplatí sledovat a co může divákům nabídnout, shrnuje pět následujících bodů.

Nejsou tam třpytící se upíři ani jiné odstíny šedi. Většinu postav tvoří lidé, nicméně stále je to fantasy příběh, takže nadlidské bytosti se v něm občas objevují.Eva Nagyová. Zajímavé je, že ve Hře o trůny neexistují dobří a zlí hrdinové. Každá z postav má své klady i zápory a navíc prochází vývojem stejně jako lidé v reálném životě. Pestrost charakterů je velkým oživením celé série a svou oblíbenou postavu si díky tomu může najít téměř každý.

Dobro nevítězí nad zlem, šťastné konce neexistují. Hra o trůny není seriál, v němž vše skončí tak, jak všichni předpokládali. Jednotlivé události příběhu připomínají spíše mocenskou hru, kde zvítězí ten, kdo nabídne více peněz. Ve Hře o trůny nebojuje dobro proti zlu, ale jednotlivec za své osobní blaho. Postavy, konající ve jménu vyšších morálních principů a spravedlnosti, většinou dlouho nepřežily, avšak ty, kterým záleželo především na svém osobním prospěchu, stále vesele intrikují a ovlivňují příběh. 

Zemřít může úplně každý. Nezáleží na tom, zda je dotyčný jednou z hlavních postav či poslední voják v zadním pluku armády. Ve Hře o trůny může o život přijít kdokoliv, kdykoliv a kdekoliv. Seriál je dnes notoricky známý tím, že nejoblíbenější postavy ve většině případů zemřou, zatímco ty nenáviděné žijí dál. Každé pravidlo má však výjimku, takže většinou do poslední vteřiny nikdo netuší, zda dotyčný doopravdy zemře. Fakt, že se Martin nebojí nechat zabít kterýkoliv charakter svého příběhu, dodává ději kouzlo a zbavuje příběh ohraných klišé.

Jon Snow. Tento bastard ze Zimohradu s pohledem plným utrpení je určitě jedním z důvodů, proč seriál sledovat. Alespoň pro ženy. Pro muže je tady přece Daenerys Targaryen.

Kultovní hlášky, vtipné dialogy a poutavý příběh. Hra o trůny je všechno, jen ne seriál s otřelými frázemi a nudnými archetypy postav. Velkým kladem jsou propracované dialogy, ze kterých vzešlo několik, dnes už kultovních, hlášek. Příběh se nikde nezasekává, seriál si drží své tempo a až na pár výjimek je každá epizoda něčím přínosná a dál posouvá děj.

Hra o trůny není seriál určený pouze pro úzkou skupinu fanoušků fantasy žánru. Díky propracovanému ději, široké škále postav a rozmanitému prostředí si cestu si k němu může najít úplně kdokoliv, od milovníka animovaných filmů až po zastánce krvelačných hororů. Hra o trůny je po dlouhé době konečně seriál, jenž netrpí syndromem předvídatelnosti, ani nedostatkem fantazie.

Recenzi prvního dílu páté série si zájemci mohou přečíst zde.

Klíčová slova: Hra o trůny, seriál, Game of Thrones, George Martin

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.