14.05.2020 18:17


Pendleři na česko-polských hranicích už do karantény nemusí. Komerční testování je však vyjde na tisíce

Autor: Terezie Sekáčová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Alicja Streitová již téměř pět let pracuje pro firmu prodávající ojeté vozy. Ve svém oboru se za necelé tři roky dokázala posunout z pozice telefonní operátorky k supervizorce a v současné době vede několikačlenný tým. Jelikož ale pracuje pro polskou pobočku nacházející se na českém území, závisí práce celého týmu na každodenním překračování hranic. Pendleři proto musí kontrolovat nejen česká opatření týkající se vstupu do zahraničí, ale i polská.

Hraniční přechod mezi Českým Těšínem a polským Cieszynem. Zdroj: Wikimedia Commons

Ostrava/Polsko – Když začala čtyřiačtyřicetiletá Alicja Streitová sledovat události související s pandemií koronaviru, netušila, že se zanedlouho budou do zásadní míry týkat také jí. „Celou dobu jsem počítala s tím, že budu moct normálně chodit do práce. Denně jsem dojížděla do Ostravy nebo do Katovic. Nemyslela jsem si, že by se na tom mohlo něco změnit,“ popisuje Streitová. Vlády jednotlivých zemí ale postupně začaly přijímat opatření, aby šíření koronaviru zabránily, s čímž souviselo také uzavření hranic. 

Zaměstnanci musí v současné době sledovat dění v obou státech. Aktuálně mohou čeští pendleři vycestovat do Polska bez nutnosti podrobit se čtrnáctidenní karanténě, pokud při překročení hranic předloží lékařské potvrzení o absolvování PCR testu (metoda prokazující, zda je osoba nakažená koronavirem, pozn. red.) a potvrzení o výkonu přeshraničního zaměstnání. Většina laboratoří však k testování většího množství lidí nemá kapacitu, proto doporučují testování komerčně. „V našem kraji neprovádí soukromé testování žádná laboratoř. Osoby s těmito požadavky odkazujeme na komerční laboratoře, ve kterých se cena vyšetření pohybuje kolem pěti set zlotých,“ komentuje situaci pracovnice Krajské hygienické stanice v Opolí Małgorzata Gudełajtisová.

V přepočtu tak jeden test vychází zhruba na tři až čtyři tisíce korun a nehradí jej zaměstnavatel. Pro možnost pravidelného překračování hranic je nutné tento test absolvovat jednou měsíčně. „Většinu mého platu tvoří hlavně bonusy a provize, jak už to v tomto odvětví bývá, takže mi příjmy samozřejmě poklesly. Neumím si představit, že bych teď ještě měla měsíčně utrácet několik tisíc za testy. Firma sice rychle přešla k online prodeji, nic to ale nemění na tom, že jsou teď lidi rádi, že vůbec nějaké úspory mají, natož aby si za ně kupovali nová auta,“ říká Streitová.

Stejná situace postihla i stovky dalších pracujících, kteří žijí v česko-polském pohraničí. „Podle mě se na tuto komplikaci neklade dost velký důraz. V Polsku minulý týden otevřeli obchodní centra a hotely, přitom se tam hromadí víc lidí než při pendlování přes hranice. Tento problém teď řeší většina lidí žijících na našem území,“ vysvětluje ředitel polské kanceláře Euroregionu Těšínské Slezsko Bogdan Kasperek. Někteří lidé dokonce v uplynulých týdnech dali najevo svůj nesouhlas prostřednictvím několika demonstrací uspořádaných na obou březích řeky Olše. 

Kvůli uzavřeným hranicím a neochotě zaměstnanců hradit testování na přítomnost koronaviru z vlastních peněz dospělo vedení autobazaru, pro který Streitová pracuje, k rozhodnutí svoji ostravskou pobočku dočasně zavřít. „V tuto chvíli pracuju z domu už víc než měsíc, nejtěžší pro mě bylo propouštění podřízených. Byly to odhadem desítky lidí, v týmu mi teď nezůstal téměř nikdo. Každý den jsem pod čím dál větším tlakem, žiju nyní v hrozné nejistotě,“ líčí Streitová. Nejhorší scénáře se ale v tuto chvíli snaží z hlavy vytěsnit a doufá, že svůj tým brzy zavede zpátky do zajetých kolejí. 

Klíčová slova: bazary, koronavirus, ojeté vozy, pendleři, Polsko

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.