21.03.2020 16:17


Pečení muffinů nebo psaní všemi deseti. Rodiče se doma snaží bojovat s nudou dětí

Autor: Anna Nováková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Kvůli obavě ze šíření koronaviru nařídila vláda minulou středu v celé zemi preventivní uzavření škol. Den poté pak vyhlásila nouzový stav. Tisíce rodičů musely neplánovaně zůstat s dětmi doma na dobu neurčitou. Rodiče s dětmi hrají hry nebo se snaží využít volného času k naučení nové dovednosti. Inspirací pro rodiče mohou být například tipy zveřejněné Českou radou dětí a mládeže, která navrhuje učení se cizím jazykům či tanci.

Rodiče musí dětem najít doma program

Česká republika – Tisíce rodičů musely s dětmi zůstat doma po tom, co vláda minulou středu svým nařízením uzavřela všechny základní, střední, vyšší odborné a vysoké školy. Preventivní celorepublikové opatření proti šíření koronaviru se netýká pouze mateřských škol. Den poté vláda vyhlásila i nouzový stav. Někteří rodiče mladších dětí s nimi museli zůstat doma. Dokdy budou školy zavřené, není vůbec jasné. Rodiče jsou nyní v situaci, kdy musí svým dětem dělat nejen program, ale mnohdy i učitele.

„Děti se určitě nudit nebudou. Starší musí každý den plnit úkoly a požadavky do školy. Od pondělí nám zavřou i školku, takže bude doma i mladší. Snažím se, aby se zapojili například do vaření nebo úklidu. Utírat nádobí zvládne snad každý. Potom buďto něco hrajeme, například Člověče nezlob se, vyrábíme z modelíny panáčky nebo pracujeme na zahradě. Mnoho lidí si pořídí děti a naráz neví, co s nimi dělat,“ řekla matka dvou dětí Jana Zátorská.

Pomoc s domácím vyučováním nabídla Česká televize, když na druhém programu spustila pořad UčíTelka. Ten každý všední den v pětadvaceti minutách nahrazuje žákům prvního stupně vyučování. „Jednak to slouží dětem, protože tak moc nevypadnou z režimu, a jednak i rodičům, že si trochu odpočinou,“ uvedla učitelka prvního stupně Jana Nováková.

Česká rada dětí a mládeže ve čtvrtek zveřejnila rady a tipy rodičům, jak mohou své děti zabavit. Na svých stránkách například navrhuje, aby se děti naučily říct „ahoj“ v šestačtyřiceti jazycích nebo vyzývá tatínky, aby svou dceru naučili tancovat. Volný čas doporučují využít k osvojení nějaké nové dovednosti. „Mám dceru ještě ve školce, ale tu nám město taky zavřelo. Snažím se volno využít efektivně. Pečeme například muffiny nebo sázíme angrešt na zahradě. Dcera má vždycky plno otázek a já jsem ráda, že mám čas jí na všechno odpovědět,“ pochvalovala si maminka Petra Bradáčová.

Kromě televize nabídlo své online programy zdarma i mnoho webů, kde se děti mohou nejen zabavit, ale i naučit praktickým dovednostem. „Šestiletý syn se teď učí psát všemi deseti. Ve skutečnosti je to zatím sice jen čtyřmi, ale jsem ráda, že aspoň nehraje zbytečné hry. Když občas fňuká, že se nudí, tak ho nechám a nakonec něco vymyslí. Včera se třeba nabídl, že umyje nádobí a opravdu ho umyl,“ řekla maminka Hanka Chevalier.

Od začátku tohoto týdne navíc platí zákaz volného pohybu na veřejnosti. „Jsme zalezlí doma, na hřiště ani na procházky nechodíme. Vyjdeme maximálně tak na zahradu, abychom byli aspoň na čerstvém vzduchu. Zatím to doma zvládáme. Jsem zvědavá, kdy se to konečně vrátí do normálu“, doplnila Bradáčová.

Nouzový stav vyhlášený den po uzavření škol by měl trvat nejméně třicet dní. Vláda ho může zkrátit, nebo prodloužit. Školy jsou zavřené od středy jedenáctého března do odvolání. Pokud by se otevřely po skončení nouzového stavu, tak by do nich žáci a studenti kvůli velikonočním svátkům nastoupili v úterý čtrnáctého dubna. Nikdo ale neví, jak dlouho budou opatření proti koronaviru trvat.

Klíčová slova: koronavirus, rodiče, děti, zábava, škola

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.