15.05.2016 15:53


Patnáct věcí, co byste měli vědět, než si zapíšete Stisk

Autor: Simona Zpěváková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Každý článek musí začínat odpovědí na "co", bez výjimky. Na ulici zvrací opilec. Výstava nemůže proběhnout, když nemá nožičky. V rámci, během a trpné rody jsou fuj. Senior nemusí být důchodce a novináři nejsou sekretářky. Tyto základní znalosti vám do hlavy natlačí už v úvodu do zpravodajství. Co ale doopravdy potřebujete vědět, než si zapíšete cvičné médium Stisk?

Blížíme se k cíli šestitýdenního vydávacího maratonu Stisku. Za celý semestr jsem se z veselé a přátelské extrovertky stala asociálkou, jejímiž nejoblíbenějšími společníky jsou čtyři bílé stěny a ticho. Sžírá mě nechuť pokaždé, když musím zvednout telefon a někomu zavolat či napsat, byť je to třeba vlastní táta. Noviny a časopisy už radši beru do rukou jen, když jdu škrábat brambory. Při opravování hrubek a stylistiky jsem si totiž od začátku roku vypsala dvě rudé propisky. Jisté je, že vás semestr Stisku změní. 

Jaká je tedy pravda o Stisku, kterou vám před zápisem starší kolegové neřeknou?

Měli byste vědět, že:

True story, bro - Autor textu meme Simona Zpěváková

1. To, co vás naučili ve zpravodajství a publicistice, ve Stisku neplatí. A to, co vás naučí ve Stisku, samozřejmě neplatí pak v praxi.

2. Ani vedoucí redakčních skupin neví, co je v sylabu aneb "To tam ten Čuřík vážně napsal?"

3. Ano, doktor Čuřík má vždy pravdu. Jeho sylabus budiž vám po dobu publikování Biblí. 

4. Po šesti vydávacích týdnech stále nebudete tušit, do jaké rubriky co patří. A tak všechno flákáte do zpravodajství nebo publicistiky. Jistota je jistota. 

5. Gejdoš je mluvčí Klubu přátel rozhleden (to vážně existuje?) a Svoboda je sexy šéfredaktor brněnské Rovnosti, kam se většina z vás bude hlásit na praxi. Takže švestičky, pane profesore magistře.

6. Nejlepší editorkou je vaše mamka, která vám klidně bude volat ve tři ráno kvůli překlepu ve článku. 

7. Své okolí musíte předem zpravit o způsobu hodnocení příspěvků. Místo meduňkového čaje na uklidnění jinak časem začnete polykat neurofarmaka po kilech, když vám budou chodit zprávy typu: "Četl jsem tvůj článek. Byl výborný, dal jsem ti jedničku." Díky všem za podporu!

8. V týdnu, kdy budete šéfredaktor či editor, se z vás stane Quasimodo z toho neustálého tahání noťasu všude s sebou.

9. Všude znamená opravdu všude – k zubaři, na plavání, do vany nebo do fitka. Co kdyby náhodou někdo potřeboval vydat aktualitu.

10. A ano, začnete chodit do fitka a na plavání, protože vám při tom věčném běhání za zdroji dojde, jak mizernou fyzičku máte.

11. Začnete se shánět po obraceči času, co dostala Hermiona, aby stíhala všechny předměty. V jednom okamžiku totiž budete muset být na přednášce, tiskovce, akcích a rozhovoru. A taky ve fitku, abyste měli tu kondičku, žejo.

12. Že zvládnout aktuality, investigativu a oba online rozhovory v posledním vydávacím týdnu fakt nejde jde a naše redakční skupina je toho důkazem.

13. Jako šéfredaktor se budete učit novým jazykům. Článek ti pošlu do hodiny v překladu znamená, že tři hodiny poté budete mačkat tlačítko F5 a stále nic. Pošlu ti to večer můžete přeložit také tak, že to do půlnoci snad nějak stihne. Už jenom maličkosti a posílám k editaci = v klidu se podíváte na hokej a vyžehlíte u toho dvě várky prádla.

Autorka článku - Foto Simona Zpěváková

14. Sehnat "hlas z lidu" není zas tak snadné. Musíte umět rozpoznat, před kým musíte vynášet Munimedia do nebes jako kvalitní zpravodajský webový portál Masarykovy univerzity, a naopak před kým musíte web hejtovat, že ho stejně nikdo nečte. Nikdo vám totiž dobrovolně neřekne své ctěné příjmení, protože si myslí, že jeho údaje prodáte callcentru, jehovistům nebo berňáku. A tak se setkáváte se samými Františky Vopršálky, a to i v tiskových zprávách. Díky za ně! 

15. Nebudete mít osobní život, budete věčně hladoví, unavení a žízniví. Ale lepší mít žízeň, než si pak muset odskočit z toho nejnudnějšího jednání zastupitelstva, na jakém jste kdy byli. To se pak určitě zrovna stane nějaká novinářská senzace. A nebo taky ne. A tak zjišťujete, jaký že objem má lidský močový měchýř?

A jak jste si užili semestr Stisku vy?

Klíčová slova: Stisk, hate, muni, žurnalistika

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.

Přehled komentářů

Simona Zpěváková | 16. 05. 2016, 00:27
Dobrý večer, děkuji za zpětnou vazbu. Ano, souhlasím.. i já jsem ve chvílích nouze přemýšlela o osvědčených tématech - co se stane s vodou při 0 °C, proč padá krajíc namazanou stranou na zem či o návratu na místo, kde strávila noc bába pod pařezem! Hezký večer :)
M.Synková | 15. 05. 2016, 23:19
A když když se nahánějí články/reportáže najednou je všechno téma. Už i ten zvracející bezdomovec by stál za to natočit :D Super článek :))