04.04.2016 22:03


Parkování v Labské ulici by mohlo ohrožovat cyklisty

Autor: Eliška Kolmanová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Od dubna Pardubice rozšířily parkovací zónu také o jednosměrnou ulici Labská. V ulici je kromě aut povolen i průjezd cyklistům a to v obou směrech. Kvůli šířce silnice by však mohla být ohrožena bezpečnost cyklistů a docházet k dopravním nehodám, jak namítá opozice.

Pardubice jsou považované za město cyklistů. Foto: Eliška Kolmanová

Pardubice – Na provoz v Labské ulici v Pardubicích by si měli řidiči dát od tohoto měsíce pozor. Nově v ulici neparkují pouze obyvatelé domů, ale každý, kdo si zaplatí parkovací lístek. Ze strany opozice zaznívá, že takové opatření může výrazně ohrozit cyklisty. Opoziční politik za ODS Petr Klimpl zdůvodňuje svůj postoj tím, že v Labské ulici jsou na průjezd aut asi tři metry a na cyklisty zbývá půl metru. Garantuji vám, že do měsíce se tam stane minimálně jedna vážná nehoda,” řekl Klimpl. Podle něj by ulicí denně mělo projet na 1200 lidí na kole. „Stojí nám těch pár parkovacích míst za takové nebezpečí?” vyzval Klimpl.

Ale ani před zavedením tohoto opatření nebyl stav provozu v Labské ulici pro cyklisty příliš přívětivý. Často museli kličkovat mezi zaparkovanými auty a dávat pozor na celkem hustý provoz. Chodníky jsou navíc v ulici poměrně úzké. Na nepříjemné zážitky vzpomíná i cyklistka Pavla Horová. „V době, kdy jsem tudy jezdila do školy, mi to přišlo nebezpečné právě z toho důvodu, že cyklisté tam mohou jezdit v obou směrech. Když proti sobě jelo auto a dva cyklisté v opačném směru, byl to problém,” vyjádřila se Horová. Navíc podle ní ani někteří lidé nepochopili význam značení a jezdili ve špatném cyklistickém pruhu, tedy v protisměru. „Těžko říct, co s tím udělá placené parkování, třeba tam nakonec bude stát méně aut,” řekla Horová.

Obdobný názor na věc má i jiný obyvatel Pardubic, který ulicí na kole často jezdí. „Pruh pro cyklisty mi tam přijde skoro až zbytečný, na silnici není dostatek místa,” komentoval stav ulice Jan Kříž. Pokud se potřebuje dostat na zdymadlo, raději volí cestu kolem zámku. „Je to příjemnější, člověk alespoň jede přírodou, mezi stromy,” řekl Kříž.

O dopravní situaci si myslí své mnozí řidiči, jako třeba Dagmar Zelená. „Ta ulice byla pro cyklisty nebezpečná už před tím. Je sice pravda, že je tam třicítka a je to jednosměrka, ale i tak je ta ulice hodně úzká,” popsala řidička. Zároveň také dodala, že v ulici jezdí raději krokem, protože spolu s ní po komunikaci projíždí i cyklisté. „Jestli tam bude stát více aut, než do teď, určitě to bude nebezpečnější. Otázkou ale je, kdo tam bude parkovat?” uzavřela Zelená.

Zda tak nové opatření provoz v Labské zhorší či zlepší nelze přesně říci. Doprava v Pardubicích je neustálým tématem, v současné době se například jedná o obchvatu, který by měl přetíženému centru města ulevit. Jak dlouho vydrží nařízení placeného parkování v Labské ulici, ukáže čas. 

Klíčová slova: Pardubice, Labská ulice, parkování, cyklisté

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.