29.11.2014 16:49


Papírové nebo elektronické knihy? Souboj tradice a praktičnosti

Autor: Kristýna Zemanová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Vánoční dárky dokáží překvapit. Například můj otec, vášnivý čtenář, dostal k těm minulým elektronickou čtečku. Do té doby netušil, že něco takového existuje. Taky si ji prohlížel se značnou nedůvěrou. „V tomhle že se dají číst knihy? To ale přece není ono, nemůžu si k ní přivonět ani si ji osahat. Zkrátka to nemá své kouzlo.“ Čtečka by nejspíš zůstala ležet ladem nebýt mé lásky k moderním technologiím, která mě přesvědčila, abych otcův nechtěný dárek adoptovala.

Brzy jsem zjistila, že čtení knih ve čtečce je až nebezpečně snadné. Začíná to nevinně. Zakládám si účet u Amazonu. Pár údajů plus číslo karty. Nic komplikovaného. O zbytek už se postará moje čtečka Kindle. Podezírám ji z promyšleného sledování mého emailu a účtu na Facebooku. Jak si jinak vysvětlit, že mi dokáže doporučit knihy podle mého vkusu. Po pár dnech podléhám a zakupuji první e-knihu, i když jsem původně plánovala je bezostyšně stahovat z internetu. Jenomže to by to nakupování nesmělo být tak neskutečně jednoduché. Doslova stačí jeden dotek a knihu mám v čtečce. Tím samozřejmě ještě více odhaluju Amazonu své preference, což ve výsledku vede ještě k lepšímu systému doporučování. Po měsíci mám ve čtečce asi patnáct knih a žádný čas na to, abych je všechny přečetla.Kristýna Zemanová. Foto: Annamária Ondrejková

Co hůř, vypadá to, že se o ni budu muset začít s někým dělit. Otec zjistil, že jeho oblíbený autor vydal pár knih, které nejsou v českých knihkupectvích dostupné. „Můžeš mi je stáhnout?“ ptá se a já s mírnou nechutí přikyvuju. O den později poslouchám nespokojené brblání, jak je ten krám nemožný a překlikává si stránky, jak se mu chce. I otec si ale nakonec na e-knihy zvyká a dnes už ani nenadává, když si je nějakou nucen přečíst, protože nemůže sehnat papírovou verzi. E-knihy zkrátka mají své výhody. Jsou praktické, protože jich nacpete tisíce do jednoho malého lehkého přístroje, což je hlavně při cestování nedocenitelné.  Koupíte-li si podsvícenou čtečku, můžete hltat řádky i po tmě, aniž byste světlem budili spolubydlící. Pořídit si e-knihu je záležitostí sekund, maximálně minut.

Nicméně i já, jakožto fanda všech inovací, musím uznat, že i tradiční knihy mají něco do sebe. Chápu, že pro většinu lidí mají své kouzlo. Spojují nás s naší minulostí, kdy jsme jako děti na nočním stolku měli upatlanou, oblíbenou knížku, často politou limonádou a s ohnutými rohy. Ale byla naše a i dnes nám připomíná, jak jsme prožívali příběh s hlavním hrdinou a bylo nám u toho dobře. Papírové knihy jsou díky své hmotné formě osobnější, zapojují do hry více našich smyslů, což umocňuje zážitek ze čtení. V čem tedy tkví budoucnost?

Myslím si, že člověk je v mnohém tvor iracionální, a tak upřednostní emocionální vazbu před praktičností. Dokud budou žít lidé, kteří s papírovými knížkami vyrůstali, knihkupci podle mého názoru o práci nepřijdou. A je to tak dobře. Byla bych smutná, kdybych jednou začas nemohla zajít do kamenného knihkupectví a prohlédnout si všechny ty nablýskané obálky knih na vlastní oči.

Klíčová slova: e-knihy, čtení, čtečky

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.