21.10.2014 17:33


Památka potřebuje údržbu a peníze, říká majitel hradu

Autor: Martina Pavelková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

David Hamza z Moravského Krumlova koupil před více než dvěma lety zříceninu Templštejn a stal se tak hradním pánem. Obnova kulturní památky, která leží uprostřed přírodní rezervace, je ale běh na dlouhou trať. Co obnáší vlastnictví hradu, které části dosud opravil, jak budou rekonstrukce pokračovat a kde získává finanční prostředky na úpravy? 

Audio

    Jak se mi změnil život po koupi hradu
         
    Autor: Martina Pavelková

Jamolice – Kdysi to byl jeden z nejvýznamnějších hradů na Moravě, do dnešních dnů se z Templštýna zachovaly pouze některé zdi. David Hamza, který památku koupil v roce 2011, s nimi ale má smělé plány.

 

Proč jste se rozhodl koupit hrad?

Chtěl jsem koupit nějakou menší památku, třeba mlýn, ale takové objekty v okolí Brna jsou drahé. Začal jsem hledat něco levnějšího. Největším majitelem zřícenin v Česku jsou Lesy České republiky, tak jsem zkoušel, jestli by některá zřícenina v okolí Brna nebyla k mání. Tak jsem se dostal k Templštýnu, který měl jít do dražby. Zúčastnil jsem se výběrového řízení a vyhrál ho.

 

Co všechno jste tady udělal?

Ten pozemek je velký a zřícenina je hodně zanedbaná, protože se tady nikdy nic nedělalo. Stihlo se trochu vyčistit jádro od náletových dřevin, upravit zelené plochy, udělaly se stezky. V letošním roce jsme postavili dřevěnou boudu, která může sloužit jako útočiště pro dobrovolníky. Taky čerpáme dotace ze státního zemědělského intervenčního fondu, díky kterým můžeme vybudovat vyhlídku a opravit část štítové zdi.

 Majitel zříceniny. Foto: Martina Pavelková.

Jaké máte další plány na obnovu hradu?

Ty práce, o kterých jsem mluvil, ještě nejsou dokončené. Budování stezek je záležitost na několik let, odstraňování náletové zeleně je také běh na dlouhou trať. Vlastní oprava zdiva, třeba konzervace, letos teprve začala. Nemluvě o dalších věcech, kdybychom třeba vybudovali další vyhlídku. Takže na jeden lidský život je to bohatě práce.

 

Dobré vztahy s úředníky mohou přinést dotace

 

Přináší nějaké komplikace skutečnost, že se Templštýn nachází v přírodní rezervaci?

To záleží na tom, jaké máte s kulturní památkou plány. Váš záměr nesmí být v rozporu s tím, co se tady smí dělat. Hrad byl součástí přírodního parku Pojihlaví, od letošního roku je vyhlášen samostatnou přírodní rezervací Templštejn. Nemůžu říci, že by mě to nějak omezovalo.

Taky hodně záleží na lidech, na úřednících. Já mám s úředníky dobré vztahy a oni vidí, že tady nedělám nic špatného, co by uškodilo přírodě nebo památce. Na oplátku se mi taky snaží vycházet vstříc, třeba při čerpání dotací.

 

Je obnova hradu finančně náročná?

U tohoto objektu pro mě byla největší finanční investicí kupní částka. Není tady zavedená elektřina ani voda, takže neplatím daň z nemovitosti ani žádné další poplatky. Kdybych s tím nechtěl nic dělat, tak by to nevyžadovalo žádné investice. Ale hrad je rozpadající se objekt, který ohrožuje návštěvníky, takže jsou dvě možnosti, jak ho opravit. Buď se můžete spojit s dobrovolníky, neziskovkami, místními spolky, nebo to můžete udělat přes firmy, ale na to potřebujete peníze.

 

Kde získáváte peníze na obnovu hradu?

Něco málo na obnovu zeleně jsem dostal od Agentury ochrany přírody a krajiny, to bylo v řádu tisíců. V letošním roce čerpám také půlmiliónovou dotaci ze státního zemědělského intervenčního fondu. Převážnou část ale platím já ze svých prostředků. A podle toho, jak se podaří sehnat další zdroje nebo dobrovolníky, budou pokračovat práce. Pokud ty peníze nebudou, tak se bude dělat jenom to nejdůležitější.

 

Co byste poradil zájemcům o koupi kulturní památky?

To záleží na tom, jaké mají lidi s tou památkou plány, a o jakou památku se jedná. Zřícenina je specifická v tom, že tudy projde spousta lidí. Zámek nebo tvrz můžete zavřít a bude to o něčem jiném. Zájemci nicméně jsou, často se mě tady lidé ptají, co mají dělat, když si také chtějí něco koupit. Těm také říkám, že je to velice individuální.

Určitě je dobré mít nějakou finanční rezervu nebo možnost, jak si část prací udělat sám. Já jsem byl projektant pozemních staveb, takže projektovou činnost jsem si vyřizoval sám. Památka znamená, že je to stará budova. A pokud je něco starého, tak to chce údržbu a pokud to chce údržbu, tak to chce peníze. Takže se pořád točíme kolem peněz. 

Klíčová slova: Templštýn, rozhovor, majitel, hrad

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.