27.02.2015 09:23


Padesát odstínů šedi: Necháme se ovládat?

Autor: Ryšavá Monika | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Motto Nech se ovládat zaplavilo celý svět. Knižní bestseller posledních let se dočkal filmového ztvárnění. Svátek svatého Valentýna, ano, ten, který byl původně zamýšlen jako oslava lásky a který už tak musí čelit mnohým výtkám a nenávisti, se letos nesl v duchu fenoménu nechávajícího málokoho chladným. Film Padesát odstínů šedi doslova rozžhavil celou, alespoň českou, společnost. 

Velká marketingová kampaň kolem této knihy v nedávných dnech dosáhla vrcholu. A spolu s ní i mnohé ženy, a abychom byli genderově neutrální, tak i muži měli tu možnost. Protějšci byli pod hrozbou týdenního půstu vyhnáni do kin spolu se svou milovanou či milovaným. Podle údivů v jejich tváři usuzuji, že se zrovna chtějí také nechat svázat, ale k tomu navíc hodit do řeky. Zdá se, že všichni jsme chtě nechtě ovládáni, a to ne sexy Greyem nebo mazanou autorkou E. L. James, ale naší vytvořenou představou o mužích a ženách.

Bohatí sexy chlapíci a chudé naivní dívky nás brali už od dob Milagros a Iva v Divokém andělovi nebo, bože chraň, abych to opomenula, Esmeraldy, která k tomu všemu byla chuděra ještě slepá. Pořád stejný scénář, pořád stejná oblíbenost. Myslíte, že by bylo Padesát odstínů šedi tak populární, kdyby v okně mrakodrapu stála „prostě Ana“, řvala na všechny okolo sebe, lítala vrtulníkem, jen tak, zkrátka protože je sobota a Audi si vybírala podle barvy své kabelky? Myslíte, že by byla kniha oblíbená, kdyby „temný Stín“ žil se svým spolubydlícím kdesi v zapadákově, jezdil broukem, studoval literaturu a po večerech by četl Jane Austenovou? Stala by se kniha fenoménem, kdyby Ana po šichtě, kde uzavřela významný kontrakt, přišla domů s dalšími miliony na účtu, tam by naplácala nevinného šokovaného mladíka, který je panic a ženského těla se ani nedotkl, ani očkem ho nespatřil, a pak ho SUVéčkem zase odvezla domů? To se můžeme jen dohadovat. Jedno je jisté. Úspěch knihy nám ukazuje, co nás přitahuje, kdo nás přitahuje. Ukazuje nám, jak je nastavená naše společnost, jak chceme, aby vypadal náš dokonalý partner a dokonalá partnerka.

A tomu musíme udělat přítrž. Musím si říct dost, musím přestat snít o Christianu Greyovi a zkusit oslovit toho modrookého blonďáčka, co zrudne pokaždé, když mě vidí. Musím říct stop, musím přestat snít o Anastasii Steelové a nechat se sbalit tou kočkou, před kterou pokaždé zrudnu. Prostě změnit úhel pohledu a nenechat se ovládat stereotypními představami. Tak a teď mě omluvte, jdu se chystat na rande s přítelem, čeká na mě před domem s limuzínou a červeným kobercem.

Klíčová slova: bestseller, fenomén, E.L. James

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.