05.11.2016 16:21


Padesát let elektrické železnice v Tišnově: Lidé se svezli i v parní lokomotivě

Autor: Simona Ferulíková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Parní lokomotivou se dnes mohli svézt lidé v Tišnově. Projížďky byly součástí výstavy s názvem Jízdenky, prosím – 50 let elektrických vlaků v Tišnově. Výstava vypráví o historii železnice v Tišnově a jeho okolí a o elektrifikaci trati Havlíčkův Brod – Brno. 

I přes chladné počasí stáli lidé frontu, chtěli se svézt v parní lokomotivě. Foto: Simona Ferulíková

Tišnov – Parní lokomotivu v pohybu mohli lidé vidět na nádraží v Tišnově. Lokomotiva tam jezdila v sobotu při příležitosti otevření výstavy Jízdenky, prosím - 50 let elektrických vlaků v Tišnově, která se konala poblíž nádraží v Městském muzeu Tišnov. Ta návštěvníkům popisuje historii železnice a elektrifikaci trati Havlíčkův Brod – Brno.

Na tišnovském nádraží nebyla k vidění jen parní lokomotiva, ale například i kolejová technika, montážní vůz trakčního vedení a nechyběly ani elektrické lokomotivy. Přesto malý Bartoloměj přišel na nádraží hlavně kvůli ní. „Nejvíce se mi líbí ta parní lokomotiva,“ řekl nadšeně. Na vystavenou techniku se přišel podívat návštěvník Lukáš Visingr. „Přišli jsme se podívat na techniku, která nebývá moc běžně k vidění. Na parní lokomotivu samozřejmě taky, ale pochopili jsme, že se nesvezeme. Už od rána se tady tvoří fronta,“ vysvětlil důvod své návštěvy Visingr.

Milan Vašíček ze Správy železniční dopravní cesty popsal několik strojů, které byly na nádraží v Tišnově k vidění. „Jedna z vystavených lokomotiv má přezdívku Laminátka, je z roku 1966, to byl první rok, kdy tady začaly jezdit elektrické vlaky. Včera tomu bylo přesně padesát let. Další zase říkáme Žehlička, ta sloužila pro posunovací službu,“ uvedl Vašíček a dodal: „Kromě prohlídky vnitřních prostor popsaných lokomotiv se zde mohou lidé svézt na pozici strojvedoucího v parní lokomotivě na dvou set metrovém úseku. Od rána je o to ale velký zájem, fronta se stále nezmenšila," řekl pracovník železnice Vašíček.

Příští týden v úterý od sedmnácti hodin doplní výstavu přednáška Zdeňka Hájka Parní lokomotivy a Tišnov. Samotná výstava v Městském muzeu potrvá až do 22. ledna.

Klíčová slova: parní lokomotiva, Tišnov, padesát let elektrické železnice, výstava, lokomotivy

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.