21.05.2017 11:49


Osvěta funguje dobře, problém je v lidech, říká dárce kostní dřeně

Autor: Jan Navrátil | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Darování kostní dřeně je někdy během na dlouhou trať. Lidé zapsaní v registru dárců čekají mnohdy i léta, než někdo potřebuje jejich pomoc. Dobrosrdečnost dárců nemusí být využita nikdy, protože se nenajde vhodný člověk, kterému by jejich dřeň pomohla. Dvaatřicetiletý Vilém Jurek se možnosti pomoct jinému člověku nedávno dočkal. 

Vilém Jurek daroval kostní dřeň téměř šest let od registrace. Foto: soukromý archiv Viléma Jurky

Brno -  K darování kostní dřeně se dvaatřicetiletý ochránce přírody Vilém Jurek rozhodl před šesti lety. Po přihlášení do registru dárců mohl jen čekat. Loni v říjnu mu ale lékaři oznámili, že našli člověka, kterému by jeho dřeň pomohla.

Jak jste se k dárcovství kostní dřeně dostal?

Dlouho jsem si říkal, že se musím přihlásit a podpořit dobrou věc. Na transfúzním oddělení jsem si všiml plakátu. To mě konečně rozhoupalo k rozhodnutí. Při dalším darování krve jsem se rovnou nechal zaregistrovat.

Na jakém principu dárcovství funguje?

Samozřejmě dobrovolném a také sdíleném. Do registru vstupuje každý z vlastní vůle a dává všanc svou krev. Registry po celém světě jsou propojené. Výběr dárce pak záleží na shodě transplantačních znaků s příjemcem. Dárce posléze musí na řadu vyšetření. Ta ukážou shodu a jde se na to.

Zná člověk osobu, které poskytne dřeň?

Nezná. Pro dárce i příjemce je vše anonymní. Možná to neví ani sami lékaři. Všichni představujeme nějaké číslo. Já jsem za sebe věděl, že dotyčný je váhově těžší než já. Proto jsem musel na odběr krvetvorných buněk dvakrát, aby měl dostatek krve.

 Jak dlouho chodíte darovat krev a jak často?

Daruji od roku 2011. Když se podívám do průkazky, mám za sebou deset odběrů. Mohlo by jich být i více. Ale měl jsem za sebou operaci, nějaké zahraniční cesty a ty znamenaly mé dočasné vyřazení ze seznamu. Ostatně, teď jsem kvůli darování kostní dřeně vyřazen také. Už se ale těším, jak v srpnu nastoupím a nechám si zase pustit žilou.

Je možné kostní dřeň poskytnout více lidem, třeba jako krev?

Každá krev je unikátní a pro příjemce šitá na míru. Vše záleží na transplantačních znacích. Procento shody více lidí je malé.

Po jaké době od registru vás kontaktovali kvůli vaší dřeni?

Po pěti letech. Někomu se ozvou třeba po měsíci, někomu za deset let, někomu jindy.

Klasická otázka. Bolí odběr dřeně hodně?

Nebolí. U mě byla stanovena separace krvetvorných buněk přímo z krve. Týden před odběrem jsem si píchal hormony, což zapříčiní vyplavování krvetvorných buňek do krve. Varovali mě, že mi může být špatně, můžu mít horečky, bolesti kdovíkde, ale nic mi nebylo. Protože mám slabé žíly, měl jsem zavedený žilní katetr do třísel. Při odběru mi v těle klesala hladina vápníku, což se projevuje brněním prstů a rtů. Byl jsem varován, že to může být nepříjemné, ale spíš to byla taková veselá reakce mého těla. Obecně lze říct, že nebolí nic, jen některé pocity jsou nepříjemné. Ale na to jsem byl upozorněn.

Jak se člověk cítí bezprostředně po zákroku a třeba několik dní potom?

Byl jsem trošku unavený, cítil jsem v tříslech hadičku a přemýšlel, kdy mě pustí domů. Pár dní po zákroku jsem se cítil normálně a těšil se zpět do práce.

Po jaké době může člověk opakovat dárcovství?

To nevím. Určitě je tam lhůta.

Přemlouváte i své známé k dárcovství?

Spíše nabádám. Sdílím třeba na Facebooku různé články o darování kostní dřeně.

Funguje podle vás v České republice dostatečná osvěta o dárcovství dřeně?

Funguje dobře, nadace a další platformy se snaží. Myslím si, že problém je v lidech. Když má někdo možnost udělat akt hrdinství, ať se jde zaregistrovat. Nějaké mávání vlajkami a vykřikování nenávistných hesel někde na náměstí hrdinství není.

Vilém Jurek

Dvaatřicetiletý Vilém Jurek z Brna je původem z  Šumic u Uherského Hradiště. Jeho prací je profesionální ochrana přírody. Od roku 2009 působí v nevládní organizaci Rezekvítek, kde vede úsek Péče o přírodu. Ve volném čase rád čte a dál se vzdělává v různých oborech. Je milovníkem sportu, věnuje se cirkusové akrobacii.

Klíčová slova: kostní dřeň, dárcovství, hrdinství, pomoc, krev

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.