20.03.2020 18:15


Ostravští gymnazisté se učí doma, výuka je formou samostudia

Autor: Světlana Nedvědová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Úkoly a hodnocení skrz e-maily nebo Bakaláře, nejistota ohledně maturit, zrušení přípravných kurzů. Toto jsou nejvýraznější změny, které nastaly po uzavření škol v České republice. „Je to náročnější než tradiční výuka, říká o nastalé situaci učitelka češtiny a němčiny Radka Piňosová. 

Studenti využívají aplikaci Bakaláře (Foto: Světlana Nedvědová)

OSTRAVA – Gymnázia v Ostravě jsou z důvodu vládních nařízení již přes týden zavřená. Výuka nyní funguje online formou samostudia, školy musely přerušit i přípravné kurzy k přijímacím zkouškám. „Neustále přemýšlím, jak to vymyslet, aby to skutečně fungovalo. A vždycky dojdu ke stejné odpovědi. Hodně záleží na tom, jak zodpovědně k tomuto způsobu studia přistoupí sami studenti, míní vyučující českého a německého jazyka Radka Piňosová z Gymnázia Ostrava-Zábřeh.

Žáci dostávají pokyny a úkoly od svých vyučujících skrz aplikaci Bakaláři. Následnou zpětnou vazbu a celkové hodnocení obdrží v e-mailech. „Já jsem všem svým třídám a skupinám poslala e-mail prostřednictvím Bakalářů se seznamem úkolů, které musí do určitého termínu splnit. Plánuji, že hned po návratu do školy si v testech ověřím, jak učivo studenti zvládli, vysvětluje Piňosová.

Přerušení výuky zanechalo v nejistotě především současné maturitní ročníky. „O maturitách víme jen to, co si sami zjistíme. Většinu z nás nejistota trápí a demotivuje, ale nejsme v tom sami a ve třídní skupině se navzájem podporujeme. Karanténu si krátím právě pročítáním maturitních otázek, uklízením a čtením, říká maturantka Klára Horáková.

Jazykové gymnázium Hladnov muselo kromě výuky přerušit také přípravné kurzy k přijímacím zkouškám, v nichž se budoucí gymnazisté připravovali na testy z matematiky a českého jazyka. „Kurzy jsou zatím pozastaveny, ale máme ambice pokračovat v nich, pokud to bude možné. Prozatím jsme dali na web školy materiály k procvičování. Věříme, že budeme schopni v kurzech pokračovat, byť v náhradních termínech,” uvádí zástupce ředitele Jiří Košťál.

Školy se uzavřely 11. března v celé republice v důsledku mimořádného vládního nařízení. Podle údajů Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy zůstává doma zhruba 1,7 milionu žáků, z toho necelých 500 tisíc tvoří středoškoláci. V současnosti ředitelé neví, zda bude prezenční výuka obnovena, kompetence pro její zavedení v období letních prázdnin či pro změnu termínu maturit však zatím nemají. Nařízení platí po dobu neurčitou.

Klíčová slova: samostudium, karanténa, škola, gymnázium

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.